Asystenci osób starszych

Moment przejścia na emeryturę nie jest łatwą chwilą dla każdego człowieka. Od tego momentu wiele osób zaczyna się czuć niepotrzebnymi, przez co osuwają się od społeczeństwa. Czasem po przekroczeniu sześćdziesiątego piątego roku życia, stopniowa tracimy siły, zdrowie i chęć do życia, co przekłada się na nasze samopoczucie i zachowanie. Takie osoby potrzebują pomocy rodziny, znajomych, lub asystentów. 

Czym się zajmują asystenci osób starszych? 

asystent osoby starszejZ wiekiem stan naszego zdrowia się pogarsza i stajemy się coraz bardziej zależni od innych. Kiedy nie możemy sami wyjść z domu, czy nawet ruszyć się z łóżka, nasz los zależy od innych. Nie każdy jest w tak komfortowej sytuacji, że mogą się nim zająć najbliżsi, więc muszą się zdać na pomoc osób z Ośrodka Pomocy Społecznej. Asystent osoby starszej jest państwowym pracownikiem, który jest przeszkolony w zakresie niesienia niezbędnej pomocy osobom w podeszłym wieku. Ważne jest właściwe podejście do takiej osoby, ponieważ starsi ludzie często nie chcą pomocy, ale tak naprawdę jej potrzebują. Rolą asystenta jest stworzenie odpowiedniej atmosfery i relacji z takim człowiekiem, aby pozwolił sobie pomóc. Obowiązki asystenta są ruchome, ponieważ zależą od konkretnego przypadku. Zależą od stanu fizycznego podopiecznego, jego wymagań i potrzeb oraz od fizycznych możliwości. Taka osoba może wysprzątać mieszkanie, zrobić zakupy, ugotować obiad, pomóc w codziennych czynnościach, czy po prostu posiedzieć i porozmawiać. Niektórym osobom bardzo doskwiera samotność i potrzebują jedynie z kimś pobyć porozmawiać, czy iść na spacer. Często asystenci pomagają starszym osobom w załatwianiu urzędowych spraw, w transporcie do lekarza, czy wyprowadzaniu psów na spacer, jeżeli dany podopieczny je posiada. 

Asystenci muszą się wykazywać odpowiednim poziomem empatii, dzięki której będą w stanie skutecznie pomagać ludziom w potrzebie. Na pewno muszą być cierpliwi, ponieważ starsze osoby nie mają już tej sprawności i szybkości co w młodości. Często się mówi, że asystent powinien być z powołania, ponieważ tylko taki pracownik może się oddać swojej pracy w stu procentach. Pomoc słabszym ludziom jest odpowiedzialnym zadaniem, które niesie ze sobą wiele satysfakcji i zadowolenia, jeżeli dana osoba chce pomagać.