Czy warto zamontować elewację z modrzewia?

Świerk to drewno o prostych słojach, powszechnie znane ze swoich ważnych kanałów żywicznych. Chociaż jest umiarkowanie twardy, nie możemy polecić surowego świerku do użytku zewnętrznego. Cena oblicówki z tego drewna o średniej gęstości może wahać się od 65 do 130 zł. Ceny najczęściej używanych rodzajów tego popularnego drewna wahają się od 32 do 108 zł. Szukając grubszego drewna, cyprys jest jedną z najczęstszych alternatyw.

Jakie są koszty elewacji z modrzewia syberyjskiego?

elewacja modrzew syberyjskiJego pierścienie rosną dość blisko siebie, co czyni go niezwykle odpornym i energooszczędnym. Ten rodzaj drewna ma dużą gęstość i nie kurczy się z upływem czasu. Jest trwalszy niż cedr i sosna, chociaż, co zrozumiałe, jest nieco droższy. Koszt cyprysu waha się od 22 do 65 zł za metr kwadratowy. To najwyższej jakości drewno jest naturalnie odporne na owady, wodę i próchnicę dzięki wyjątkowo wysokiej zawartości garbników. To jeden z najtrwalszych gatunków drewna. Sekwoja jest idealna na elewacje zewnętrzne, ponieważ jest wysoce odporna na wilgoć. Jednak plasuje się po droższej stronie skali i wynosi od 43 do 151 zł za metr kwadratowy. Jak sama nazwa wskazuje, drewno liściaste jest bardzo wytrzymałym i niezawodnym materiałem. Jest dość odporny na próchnicę i owady. Okładzina z modrzewia syberyjskiego pochodzi z renomowanych tartaków przetwarzających kłody modrzewiowe z dobrze zarządzanych lasów północnej Europy. Tam, gdzie to możliwe, pozyskujemy modrzew z niezależną certyfikacją. Modrzew syberyjski rośnie bardzo wolno, dzięki czemu drewno modrzewiowe jest wyjątkowo gęste i mocne w porównaniu z innymi gatunkami drewna iglastego, takimi jak świerk i cedr. Wysoka zawartość żywicy w modrzewiu syberyjskim sprawia, że ​​jest to jedno z najtrwalszych gatunków drewna iglastego na świecie, dzięki czemu może powstać trwała elewacja modrzew syberyjski zaś jest idealnym do niej tworzywem. Modrzewia syberyjskiego, który ma kolor słomkowy, podobny do sosny, nie należy mylić z modrzewem europejskim rosnącym w Wielkiej Brytanii, który ma kolor ciemnoróżowy. W przeciwieństwie do modrzewia europejskiego, sęki w okładzinie z modrzewia syberyjskiego mają jaśniejszy szary kolor i mają tendencję do pozostawania w stanie stałym nawet po wysuszeniu i obróbce mechanicznej.

Z tego powodu preferujemy modrzew syberyjski nad modrzewiem brytyjskim w przypadku obrabianych skrawaniem profili okładzinowych. Okładzina z modrzewia syberyjskiego jest generalnie dostępna w dwóch klasach, które w handlu są myląco nazywane „niesortowane” i „czwarte” (lub czasami „spadające”).