Do czego przydaje się rehabilitacja onkologiczna?

Coraz więcej ludzi zdaje sobie dzisiaj sprawę jak ważna jest fizjoterapia. Już nie kojarzy się ona tylko z uzdrowiskami dla seniorów, ale z czymś, co może przydać się każdemu z nas. Nie bez znaczenia jest tutaj fakt, że w ostatnich latach mogliśmy obserwować bardzo duży postęp w tej dziedzinie medycyny. Dodatkowo regulacje prawne, które się pojawiły, sprawiły, że usługi fizjoterapeutyczne są świadczone tylko przez odpowiednio wykwalifikowane osoby.

Istotność rehabilitacji onkologicznej

rehabilitacja onkologicznaChoć fizjoterapia staje się coraz bardziej powszechną usługą, to wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo może ona pomóc w wielu dziedzinach. Jednym z takich niedocenianych jej odłamów jest rehabilitacja onkologiczna. Wielu osobom wydaje się, że w przypadku chorób nowotworowych nie ma ona zastosowania. Jest to jednak błędne myślenie. Choroby nowotworowe są w coraz większym stopniu uleczalne, co powoduje, że po takim leczeniu konieczny jest powrót do normalnego życia. Tutaj okazuje się, że osoby, które miały okazję skorzystać podczas choroby z rehabilitacji onkologicznej radzą sobie zdecydowanie lepiej. Dzięki temu procesowi mają one bowiem chociaż częściowo zachowaną siłę grup mięśniowych, które są niezbędne podczas wykonywania codziennych czynności. Warto także wspomnieć, że taka rehabilitacja może być prowadzona w każdym etapie choroby. Doświadczony fizjoterapeuta jest w stanie dopasować ćwiczenia w ten sposób, aby w okresach, gdy czujemy się lepiej wykorzystać ten fakt i przeprowadzić trochę cięższe treningi, natomiast w okresach osłabienia związanego z przyjętymi lekami nie forsować zbyt mocno pacjenta. To powoduje, że optymalnie wykorzystujemy aktualne możliwości organizmu, a także wspieramy jego naturalną regenerację. Wszystko to razem wspiera leczenie choroby, a także umożliwia lepsze radzenie sobie z całą sytuację dzięki większemu poczuciu kontroli.

Podsumowując, w przypadku chorób nowotworowych warto zdawać sobie sprawę, że oprócz standardowego leczenia, które oczywiście jest niezbędne, bardzo pomóc może również rehabilitacja onkologiczna. Umożliwia ona zachowanie odpowiedniej sprawności, a także optymalne wykorzystanie stanu naszego ciała w takie sposób, aby zachować jego sprawność. To będzie bardzo przydatne zarówno podczas leczenia, jak i po wyjściu z choroby.