Dobry system odciągowy

Modelarze i hobbyści preferują własnoręcznie wykonywane komory lakiernicze, które mimo bardzo prostego, niemalże topornego wykonania doskonale spełniają swoje zadanie. Ręcznie robione komory lakiernicze, najczęściej wycinane z kartonów o dużej powierzchni wewnętrznej, nie mają jednak systemu odciągowego, więc niekiedy bywają całkowicie nieprzydatne, w szczególności podczas malowania farbami lekkimi.

Wentylacja odciągowa do komory lakierniczej

niedrogie odciągi lakierniczeW innym przypadku, komory lakiernicze mogą być za słabo wentylowane, więc nie sprawdzają się za dobrze w warunkach domowych czy warsztatowych. W obydwóch przypadkach, modelarze i pracownicy zakładów lakierniczych uzupełniają komory o osobne wentylatory wyciągowe oraz przewody, przez które opary usuwane są na zewnątrz pomieszczenia w którym przeprowadza się prace. Skuteczne, niedrogie odciągi lakiernicze składają się zazwyczaj z jednego dużego wentylatora, oraz przewodu mocowanego z tyłu komory. W niektórych modelach montaż takiego systemu jest możliwy od ręki, bez konieczności dokonywania przeróbek komory, aczkolwiek niektóre komory nie mają możliwości swobodnego podłączenia systemu odciągowego i wymagają nieco wysiłku, by takowy można było bez przeszkód zainstalować. Obecność wentylacji wyciągowej jest wymagana wszędzie tam, gdzie wykorzystywane są ciężkie farby, szkodliwe dla zdrowia czy otoczenia. Umożliwia ona błyskawiczne usunięcie oparów i nośnika farb z pomieszczenia, a tym samym bezpieczną i komfortową pracę. Prosty system wentylacji nie jest zbyt wygórowaną inwestycją, często bywa robiony chałupniczo przez właścicieli komór, aczkolwiek w znaczący sposób poprawia komfort i bezpieczeństwo pracy przy komorze lakierniczej. Profesjonalne systemy odciągowe, natomiast, pozwalają na całkowicie bezpieczną pracę z nawet najbardziej szkodliwymi farbami na otwartych stanowiskach.

Systemy wyciągowe można dostać niemal u wszystkich producentów komór lakierniczych i kabin. Są one tak rozpowszechnione, iż zakup dodatkowej wentylacji do stanowiska pracy jest kwestią kilku minut szukania urządzenia odciągowego o odpowiednio dużych gabarytach. Można je kupić również w marketach budowlanych które mają w ofercie również komory i kabiny malarskie, oraz w wielu hurtowniach wyposażenia BHP.