Fachowe szczepienia dla psów

Jeśli w niedalekiej przyszłości planujemy przyjęcia do swojego domu nowego lokatora w formie psiaka, musimy koniecznie przygotować się do nowej roli. Będzie to niewątpliwie całkowita zmiana naszego dotychczasowego życia. Na co powinniśmy się przygotować?  Jak poradzić sobie z przyjęciem nowego towarzysza na nasze całe przyszłe życie? Oczywiście należy zacząć od samego początki, czyli od tego skąd będziemy mieć pieska, a potem dopiero pomyśleć o wszystkich potrzebnych sprawach.

Jak w sposób fachowy szczepić pieska?

fachowe szczepienie psaOczywiście najważniejszą sprawą jest to, skąd będziemy mieć pieska. Fajnie, jeśli trafimy na niego całkiem przypadkiem na ulicy i przygarniemy go, dają mu nowy dom na całe życie. To chyba najlepsze źródło pod słońcem, skąd możemy mieć nowego przyjaciela. Kolejną bardzo dobrą sprawą jest adopcja zwierzaka z fundacji lub ze schroniska. W ten sposób również przyczynimy się do walki z bezdomnością zwierząt. Możemy także kupić pieska, ale tylko i wyłącznie z prawdziwej hodowli psów rasowych, która zrzeszona jest w Związku Kynologicznym w Polsce (ZKwP), które działa pod patronatem FCI (Fédération Cynologique Internationale, pol. Międzynarodowa Federacja Kynologiczna). Kupując psiaka z takim rodowodem, będzie jedynym możliwym sposobem na posiadania rasowego zwierzaka, ze sprawdzonego źródła. Co nasz czaka z nowym lokatorem? Na pewno wielka przyjaźń i dużo różnych przygód, ale także obowiązków. Musimy na przykład dowiedzieć się najpierw czym jest fachowe szczepienie psa, jak często należy je wykonywać oraz tego, na jakie choroby będzie ono zabezpieczać naszego pupila. Sczepiania są niezmiernie ważne w przypadku psa, jest to porównywalna sytuacja do ludzkich szczepień. Chronią zwierzaka przed najgórniejszymi chorobami, często wysoce zakaźnymi. Jest to na przykład powszechnie znana parwowiroza, która przyczynia się do śmierci nawet siedemdziesięciu procent szczeniaków, które na nią zapadają. Choroba ma bardzo wysoką śmiertelność.

Równie ważne jest szczepienie psa na wściekliznę. Pierwsze szczepienie odbywa się, gdy psiak ma cztery miesiące, kolejne według polskiego prawa muszą być zastosowane co roku. Jest to szczepienia obowiązkowe. Co ciekawe, szczepionka ta ma ważność aż trzy lata, niestety rząd polski nie bierze tego ważnego aspektu do uwagę przy zastosowanym prawie (w Niemczech np. psy szczepi się już co dwa lata).