Gaz w bezpiecznym zbiorniku

Niektóre przedsiębiorstwa posiadają sprzęt, który działa na paliwo LPG. W takim przypadku na miejsce pracy trzeba przetransportować gaz w dużych ilościach, do czego wykorzystywane są specjalne zbiorniki. Najczęściej przedsiębiorstwo musi wyposażyć się w taki pojemnik, zwracając uwagę na to, czy ma wszystkie niezbędne atesty, zarówno jeśli chodzi o materiał wykonania, jak i zawory.

Zbiornik gazowy w firmie

zbiornik na gazTakie zbiorniki mogą posiadać różną pojemność, w zależności od tego, jaka jest potrzebna w danym miejscu. Wiadomo, że gaz może się sprężać i rozprężać. Jest to ważna informacja, gdyż dzięki temu wiemy, że zbiornik na gaz musi być dodatkowo wzmocniony, aby nie doszło do jego pęknięcia. Wykonuje się go z jednego arkusza blachy o grubości czterech milimetrów. Jest ona konserwowana, aby nie doszło do jej rdzewienia. Zbiornik na gaz posiada dodatkowo kauczukową warstwę ochronną, która zabezpiecza gaz przed dużymi temperaturami. Do zbiornika dodaje się zawory. Chodzi o zawór tankowania zbiornika, wylotu gazu do pojazdu lub mniejszego zbiornika i zawór bezpieczeństwa. Ten trzeci zawór zazwyczaj jest automatyczny i otwiera się w przypadku, gdy ciśnienie w zbiorniku jest zbyt wysokie. Nazywamy go zaworem bezzwrotnym, gdyż nie wchłania on powietrza z atmosfery. Posiadanie takiego zbiornika wymaga jednak stworzenia strefy z zakazem użytku ognia.

Tego typu zbiornik przede wszystkim powinien być ustawiony trwale, aby nie doszło do jego przewrócenia się. Strefa zakazu użytku ognia to siedem metrów w każdą stronę. Jest to wymagane nie tylko przez zdrowy rozsądek, ale normy bezpieczeństwa i higieny pracy. Dodatkowo zbiornik nie może stać w miejscach, gdzie średnia temperatura dobowa przekracza trzydzieści pięć stopni Celsjusza. Mowa na przykład o halach produkcji termicznej.