Jak bezpiecznie używać pistolet powietrzny?

 

Wiosną zaczynamy porządkować nasze domy, podwórka a także samochody. Osobiście, największy problem zawsze miałem z czyszczeniem samochodu z zalegających okruszków i kurzu, zwłaszcza w trudno dostępnych miejscach. Być może dlatego, że zwykle używałem do tego domowego odkurzacza.

Pistolet na sprężone powietrze

pistolet do wydmuchiwaniaWiem, że na rynku są dostępne odkurzacze samochodowe, jednak zupełnie nie uśmiecha mi się perspektywa wydania kilkuset złotych na urządzenie, z którego będę korzystać maksymalnie kilka razy w roku. Na szczęście znajomy polecił mi, żebym do czyszczenia używał pistoletu powietrznego, który służy w zakładach przemysłowych do czyszczenia powierzchni i produktów. Taki pistolet do wydmuchiwania kosztuje niecałe pięćdziesiąt złotych, jednak należy dokupić do niego akcesoria zabezpieczające. Jak się okazało, niewłaściwe używanie pistoletu powietrznego, może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Absolutnie nie można go wykorzystywać do czyszczenia ubrań, ponieważ sprężone powietrze może przeniknąć przez skórę i uszkodzić organy wewnętrzne lub dostać się do krwioobiegu, gdzie powstanie zator powietrzny. Znajomy doradził mi zakup pistoletu powietrznego wraz z dyszą obejściową, która obniża maksymalne ciśnienie wylotowe do bezpiecznej wartości, niższej niż 2 bary. Dla ochrony oczu przed dostaniem się do nich wydmuchiwanych zanieczyszczeń, należy kupić dyszę kurtynową, która stworzy powietrzną barierę ochronną. Dzięki tej barierze oczy użytkownika będą w pełni zabezpieczone przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Dzięki radzie mojego znajomego, mogę teraz w łatwy, szybki i przede wszystkim, bezpieczny sposób wyczyścić mój samochód. Po pewnym czasie użytkowania zdecydowałem się także dokupić do mojego pistoletu powietrznego, tłumik dźwięków, żeby sprzątanie było jeszcze przyjemniejsze.