Jak działa rekuperator?

Rekuperacja polega na wentylacji mechanicznej z odzyskaniem ciepła. W tym celu wykorzystywane jest urządzenie zwane rekuperatorem. Jego obecność możemy zaobserwować w coraz większej liczbie domostw, a do głównego zadania należy zmniejszenie strat ciepła powodowanych wentylacją pomieszczeń. Dzięki niemu możliwe jest znaczne zmniejszenie kosztów ogrzewania budynków. Co ciekawe możliwe jest odzyskanie nawet 90% ciepła z wykorzystaniem tego urządzenia.

Rekuperator – podstawowe informacje o urządzeniu

rekuperacja ze śląskiegoW skład rekuperatora wchodzą dwa wentylatory wywiewny i nawiewny, a także wymiennik ciepła, w którym powietrze dopływające do wnętrza domu ogrzewa się od cieplejszego powietrza wywiewanego. Oprócz tego znajdują się w urządzeniu również filtry. Ich zadaniem jest zatrzymywanie wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Dzięki niemu zatem nie tylko odzyskujemy ciepło z wentylacji, ale również mamy czyste powietrze w domu. Sam montaż rekuperatora nie należy do trudnych, warto jednak wziąć go pod uwagę na etapie budowy. Wtedy znacznie prościej jest rozprowadzić kanały wentylacyjne w niewidocznych miejscach  domu. Nowoczesne przewody polietylenowe dają możliwość rozprowadzenia ich w wylewce podłogowej bądź stropie. Aby przewody w żaden sposób nie wpływały na gorszy wygląd pomieszczeń, muszą zostać zabudowane. Proces ten jest znacznie trudniejszy, kiedy decydujemy się na rekuperacje w już wybudowanym domu. Nie oznacza to jednak, że montaż takowy nie jest możliwy. Konieczne jest jednak wraz z montażem przewodu przeprowadzenie prac remontowych. Decydując się na zakup rekuperatora należy wziąć pod uwagę kilka istotnych parametrów. Są to między innymi sprawność wymiennika, energochłonność, właściwości zamontowanych filtrów powietrza. Ponadto bardzo dobrym ułatwieniem codziennego życia będzie wybór rekuperatora, który wyposażony jest w automatyczny układ sterowania. Jeśli interesuje nas ten sposób odzyskiwania ciepła,  rekuperacja ze śląskiego będzie doskonałym wyborem jeżeli chodzi o wysoką jakość usług oferowanych przez firmy.

Szeroki wybór rekuperatorów sprawia, że osoby decydujące się na jego montaż nie wiedzą, który z nich będzie najefektywniejszy. Producenci jednak znacząco ułatwili nam wybór umieszczając na etykiecie klasę efektywności energetycznej rekuperatora. Jest ona wyznaczana na podstawie wielkości określanej mianem jednostkowego zużycia energii. Do najbardziej efektywnych należą urządzenia określane klasą A+.