Jak działają zrywarki do testów wytrzymałościowych?

Materiały wymagające sprawdzenia wytrzymałości na rozciąganie są zwykle poddawane badaniu na zrywarkach do testów wytrzymałościowych. Produkty takie jak na przykład łańcuchy czy liny służące do wspinaczek muszą być w stu procentach bezpieczne w użyciu. Nie ma więc wątpliwości, że zanim trafią do sprzedaży muszą być dokładnie sprawdzone.

Zrywarki do testów wytrzymałościowych

zrywarka do testówDo badania produktów poddawanych próbie na rozciągliwość robione są testy dynamiczne w postaci szybkich, krótkotrwałych udarów, którym poddawany jest materiał. Dzięki takiemu działaniu można zauważyć, że niektóre z badanych próbek zmieniają swoje właściwości w trakcie udaru. Zauważenie takich zmian jest bardzo ważne w produkcji materiałów do użytku przez człowieka, aby w żadnym wypadku nie zagrażały jego zdrowiu i bezpieczeństwu. Statyczna wytrzymałość na zrywanie musi też być dokładnie zbadana we wszelkiego rodzaju materiałach konstrukcyjnych, jak na przykład rusztowania czy stelaże. Poddawanie systematycznym testom na zrywanie umożliwia zbadanie wytrzymałości i rozciągliwości produktu. Dobrej jakości zrywarka do testów wytrzymałościowych może pomieścić materiał o wadze do 100 ton jak na przykład liny stalowe czy łańcuchy. Podczas trwania testu zrywarki są osłonięte dla bezpieczeństwa osób obsługujących, aby nie zostały uderzone przed odpadające podczas zrywania fragmenty badanego materiału. Systemy operacyjne są unowocześniane, dzięki czemu maszyny są prostsze w obsłudze i mogą wykonywać nowe rodzaje testów nawet takie, które zostały osobiście zaprogramowane przez osoby testujące. Pozwala to również na zapisywanie w komputerze danych i ich gromadzenie, dzięki czemu komputer może generować porównania i zależności między badanymi cechami. Pozwala to na monitorowanie wytrzymałości badanych produktów. Modele różnią się od siebie rozmiarem, jest więc łatwo dopasować odpowiednią zrywarkę do indywidualnych potrzeb.

Testowanie produktów zanim trafią one do sprzedaży jest niezwykle istotne, aby klient mógł mieć pewność, że kupuje sprzęt całkowicie bezpieczny. Sprawdzanie za pomocą maszyn wytrzymałościowych i zrywarek do testów lin, łańcuchów i konstrukcji budowlanych pozwala na produkcję jeszcze lepszych i mocniejszych produktów w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym i budowniczym.