Jak obchodzić się z eternitem?

Mniej więcej 20 lat temu okazało się, że idealny wręcz materiał budulcowy, tak chętnie wykorzystywany do pokrywania dachów i tworzenia elewacji domów, okazał się śmiertelnie niebezpieczny dla zdrowia człowieka. Eternit, bo o nim mowa, odpowiedzialny jest za szereg chorób, głównie układu oddechowego, a w tym także tą najgroźniejszą, czyli raka płuc. Wraz z tą wiadomością skończyła się jego sława i sukcesywnie zaczęto się go pozbywać.

Eternit – tylko profesjonalne usuwanie

demontaż eternituEternit, czyli płyty cementowo-azbestowe, pod kątem budowlanym odznacza się zarówno dużą wytrzymałością, jak i elastycznością. To sprawiło, że tak chętnie wykorzystywany był w budownictwie. Poza tym ma bardzo dobre właściwości izolacyjne i jest ogniotrwały, wrzucony do ognia nie pali się. Jego zaletą jest także stosunkowo niska cena. W latach 70 i 80 był masowo używany do pokrywania dachów, oraz w tworzeniu elewacji, szczególnie w przypadku wyrastających jak grzyby po deszczu wieżowców. Dziś natomiast możemy zauważyć masowy demontaż eternitu ze względów zdrowotnych. Zagrożeniem dla człowieka są włókna azbestu, które uwalniane do atmosfery, z łatwością dostają się do naszego organizmu przez drogi oddechowe. Wdychając przez długie lata pylący azbest, narażamy się na przewlekłe stany zapalne naszego układu oddechowego, co może skutkować nawet rakiem płuc. Został on nawet określony mianem choroby zawodowej, dotyczącej pracowników budowlanych, mających do czynienia z azbestem. Wydawałoby się, że demontaż eternitu to nic trudnego. Jednak jest to praca niebezpieczna i wymaga zarówno specjalistycznej wiedzy, jak i sprzętu. Nie można tak po prostu zdjąć i pociąć płyt azbestowych. Nie wolno ich też zwyczajnie wyrzucić na śmietnik. Materiał ten, jako niebezpieczny, musi zostać wywieziony w specjalnie przeznaczone do tego miejsce – miejsce składowania odpadów niebezpiecznych (za co trzeba uiścić stosowną opłatę). Choć są i tacy, którzy bezmyślnie wywożą samodzielnie zdemontowane płyty do lasu, lub zakopują w ogródku, narażając w ten sposób zdrowie swoje i okolicznych mieszkańców.

Właściwym i bezpiecznym pozbyciem się płyt azbestowych może zająć się jedynie doświadczona firma, posiadająca do tego uprawnienia. Jej pracownicy wiedzą, jak należy zabezpieczyć ten materiał przed pyleniem, jak go spakować i przygotować do transportu, w sposób nikomu nie zagrażający.