Jak odbywają się kremacje zwłok?

 

Pogrzeb. Ceremonia przepełniona smutkiem, gorzkimi łzami i refleksją na temat kruchości ludzkiego życia. Czas, w którym żegnamy się z bliską nam osobą i pomimo przepełniającego Nas żalu podejmujemy się organizacji tej, ostatniej drogi zmarłego, który na spocząć ma w cmentarnym grobie.

Kremacja zwłok, czyli ciałopalenie

kremacje zwłokWieloletnie historie o pochówku żywcem czy trumnach drapanych od środa napawają grozą i budzą strach. Pomimo, iż w dzisiejszych czasach taki pochówek byłby aktem nadzwyczajnego okrucieństwa, to wiele osób bojąc się „obudzić” w trumnie, już za życia deklaruje wolę pośmiertnej kremacji. Powoli odchodzi się od utwardzonych w Polakach tradycjach, które jako jedyną poprawną formą pogrzebu zwłok uznają trumnę. Drewnianą, symbolizującą głęboki smutek, żal i utratę bliskiej osoby. Kremacje zwłok są raczej wyrazem woli, jeszcze wtedy, żyjących. Dla wielu ludzi krematorium to wciąż wielki piec, do którego bezceremonialnie wrzuca się ciało, aby potem zmieść je potem zardzewiałą szufelką i niedbale przesypać do urny. Mało kto wie, że nowoczesne krematoria nie mają nic wspólnego z takimi praktykami. Posiadające sale pożegnań, przestronne i eleganckie wnętrza, które pozwalają na obserwowanie początku kremacji, umożliwiają godne i honorowe pochowanie bliskiej osoby. Kremacje zwłok odbywają się w ubraniach, na życzenie rodziny są także przeprowadzane w białych całunach, przypominających te z wyobrażeń o biblijnym Jezusie. Ciałopalenie odbywa się w temperaturze nie przekraczającej tysiąca stopni i trwa dwie godziny. Rozdrobnione i ochłodzone prochy umiejętnie przesypywane są do eleganckich urn, których wybór przewyższa nawet wachlarz tradycyjnych trumien. Ceremonia pogrzebowa na cmentarzu niczym nieróżni się od standardowego pochówku. Kremacja jest znacznie tańsza, taka forma pochówku o wiele bardziej współgra ze środowiskiem naturalnym, a przede wszystkim omija problem jakim są brak miejsc w cmentarnych grobach.

Pomimo niezaprzeczalnych zalet, Polacy, będąc tradycjonalistami nierzadko krytycznie podchodzą do takiego rodzaju pochówku. Jest to forma zgodna ze wszelkimi przepisami ustawionymi w polskim prawie i mówi się, że jest to metoda bardziej humanitarna, aniżeli zostawienie ciała samemu sobie. Mimo, to przyjęte od wieków tradycyjne trumny wydaję się bardziej majestatyczne podczas ostatniej drogi zmarłego.