Jaką rolę pełnią skrzynki gazowe?

Skrzynka gazowa znajduje się w każdym lokalu i budynku. Jest wiele rodzajów skrzynek gazowych. Na rynku są takie przeznaczone do montażu wewnątrz pomieszczeń, ale i również takie na zewnątrz. Takie skrzynki muszą nosić specjalne oznakowanie, które informuje co się w nich znajduje. Mogą być wykonane z plastiku, specjalnego laminatu oraz metalu. Najbardziej trwała jest skrzynka wykonana z metalu, odpornego na działanie czynników atmosferycznych i ma właściwości antykorozyjne. Jej zamek zazwyczaj jest trójkątny, dzięki czemu łatwo mogą dostać się do niej służby ratownicze.

Cechy skrzynek na gaz

duża skrzynka do gazuSkrzynka musi posiadać zamek, który będzie chronił ją przed przypadkowym otarciem, ale jednocześnie musi być łatwo dostępna dla pogotowia gazowego czy straży pożarnej. Skrzynka gazowa posiada otwory wentylacyjne. Może być wykonana ze specjalnej stali kwasoodpornej, która jest również odporna na zniszczenia oraz promieniowanie UV. Jej specjalna konstrukcja chroni przed dostaniem się wody do wnętrza. Bardzo często skrzynki gazowe są koloru żółtego. Duża skrzynka do gazu spełnia swoją rolę tam, gdzie znajduje się kilka gazomierzy, czyli np. w domach wielorodzinnych. Mniejsza skrzynka znajdzie zastosowanie w przypadku jednego gazomierzu. Skrzynki są łatwe w montażu oraz demontażu, na każdym etapie przebudowy instalacji. Na rynku dostępne są skrzynki gazowe, w których wnętrzu znajduje się miejsce dla reduktora ciśnienia, gazomierzu lub kilku gazomierzy oraz główny zawór do gazu. Bardzo istotne jest dobre zabezpieczenie skrzynki przed niepowołanymi osobami, ponieważ nie mogą mieć one dostępu do zaworu gazu, który doprowadza gaz do wszystkich odbiorców. Skrzynki gazowe nie mogą znajdować się obok tych elektrycznych. Ich odległość od siebie musi wynosić co najmniej 1m. Na rynku dostępne są skrzynki ze specjalną szybką, aby bez otwierania jej można było z łatwością odczytać stan licznika gazu.

Skrzynka gazowa nie może być zainstalowana w przypadkowym miejscu. Musi znajdować się w bezpiecznej odległości od okien oraz drzwi. Zalecana odległość to minimum pół metra. Jeśli gazomierz znajduje się wewnątrz skrzynki, musi posiadać specjalne otwory wentylacyjne. Skrzynki gazowe można montować na ścianie, w specjalnej wnęce oraz na rynku dostępne są skrzynki wolnostojące.