Jaką spawarkę wybrać do własnych potrzeb?

W dzisiejszych czasach bardzo często potrzebujemy w domu lub jego otoczeniu coś pospawać, dlatego zastanawiamy się jaką spawarkę wybrać, aby sprostała naszym oczekiwaniom, a zarazem była wydajna i nie droga? Jaką spawarkę wybrać na własny użytek?

Rodzaje spawarek inwertorowych

wysokiej jakości spawarka inwertorowaSpawarka inwertorowa to urządzenie o wysokim stopniu niezawodności i wszechstronności, jest zasilana przez inwerter. Decydując się na spawarkę tego typu mamy możliwość pracy różnymi metodami. Urządzenie to jest bezawaryjne. Idealna wysokiej jakości spawarka inwertorowa zużywa mniej prądu i może korzystać z domowych standardowych gniazdek jednofazowych. Poszczególne modele dostępne na rynku różnią się nie tylko ceną, ale również parametrami technicznymi. Spawarki inwertorowe można podzielić na trzy kategorie, które podporządkowane są wybranej metodzie spawania. Jedną z takich są spawarki inwertorowe MMA. Dedykowana jest do podstawowych prac spawalniczych, ale osoba początkująca musi przygotować się na dodatkową pracę, gdyż metoda ta generuje żużel, który po spawaniu należy usunąć. Urządzenie świetnie sprawdza się w pracy trudnodostępnej. Drugim rodzajem spawarek inwertorowych są spawarki inwertorowe MIG/MAG, czyli popularne migomaty. Mają uniwersalne zastosowanie. Ze względu na konieczność użycia gazu osłonowego trzeba dokupować butlę z wybraną substancją lub zaopatrzyć się w drut samoosłonowy. Na rynku można znaleźć także spawarki inwertorowe TIG. Wykorzystywane do aluminium lub stali wysokostopowej. Ostatnim rodzajem tych urządzeń są spawarki inwertorowe typu trzy w jednym, które przystosowane są do spawania każdą z powyższych metod. Decydując się na zakup takiego urządzenia powinniśmy zwrócić uwagę na poszczególne parametry. Na pierwszym miejscu powinno się sprawdzić amperaż spawarki. Kierując się tą kategorią musimy zwrócić uwagę, że spawarki mają trzy modele mocy od 150 – 160 A, które pozwalają na spawanie materiałów o niezbyt dużej grubości np. blach. Drugim modelem są spawarki od 160 – 250 A, które służą nie tylko hobbystą, ale również są przeznaczone do profesjonalnych działań. Ostatnim modelem są spawarki od 250 A wzwyż polecane do pracy z materiałem o większej grubości. Głównie wykorzystywane do bardziej skomplikowanych jakościowo spawów.

Jak widzimy spawarki inwertorowe są bardziej mobilne i lżejsze od spawarek transformatorowych. Chociaż zwraca się uwagę na różnice w cenach to spawarka inwertorowa jest bardziej wytrzymała i niezawodna. Urządzenia tego nie da się naprawić samodzielnie, ale jednak niezwykle rzadko ulega awariom.