Jakie materiały do izolacji są najskuteczniejsze?

Odpowiedni rodzaj izolacji może sprawić, że w danym budynku będą zużywane znacznie mniejsze ilości energii. Ważne jest więc, by wybrać najskuteczniejszą izolację do danego typu i charakterystyki obiektu. Warto zwracać uwagę na cenę danego materiału izolacyjnego.

Właściwości płyt warstwowych PIR

mikroprofilowana płyta warstwowa pirW ostatnim czasie bardzo duże zmiany zaszły jeśli chodzi o najpopularniejsze, najczęściej używane materiały izolacyjne. Początkowo do najpopularniejszych materiałów tego typu trzeba było zaliczyć styropian, który wyróżniał się przede wszystkim niską ceną. Z czasem jednak coraz bardziej popularna stawała się mikroprofilowana płyta warstwowa pir. Jest to tego typu materiał izolacyjny, który bardzo wysoką skuteczność w zatrzymywaniu ciepła łączy z niezwykle atrakcyjną ceną. Właśnie to, oraz fakt, że są one bardziej skuteczne niż dawniej popularny styropian spowodowało, że obecnie ten materiał może się pochwalić dynamicznie rosnącą popularnością. Co ciekawe płyty te są stosowane już nie tylko do ocieplania budynków firmowych – sięgają po nie coraz częściej osoby prywatne, szukające materiału do izolacji swojego domu. Dlaczego jednak płyty te są tak wysoce skuteczne? Przede wszystkim dzięki swojej unikalnej konstrukcji opartej o zastosowanie kilku zupełnie różnych warstw. Każda z nich podczas pełnienia funkcji izolacyjnych ma nieco inne zadania. I tak na przykład rdzeń ten płyty najczęściej stanowi poliuretanowa pianka która ma za zadanie wzmocnić funkcje izolacyjne dwóch warstw zewnętrznych płyt pir. Zewnętrzne warstwy tej płyt są zazwyczaj stworzone ze specjalnego tworzywa o właściwościach termoizolacyjnych. Co ciekawe, jest one w stanie nie tylko zatrzymywać ciepło, ale przede wszystkim bardzo skutecznie je odbijać. Właśnie to powoduje, że te płyty sa znacznie bardziej skuteczne niż mniej skomplikowany pod względem budowy styropian. Warto także wspomnieć o tym, że mimo takiej a nie innej budowy, płyty PIR mogą się pochwalić także bardzo niską wagą, co bardzo pozytywnie przekłada się na prostotę ich montażu.

Wybór odpowiedniego materiału owacyjnego jest niezmiernie istotny. Jest to bowiem jedyny sposób na to, aby znacznie zmniejszyć wysokość opłat za ogrzewanie danego budynku. Na szczęście w obecnych czasach dostępność, jak również ceny różnych, nowoczesnych materiałów izolacyjnych, sa znacznie bardziej korzystne.