Przemiana energetyczna jest procesem postępującym od wielu lat, na polskim rynku pojawiła się masa nowych produktów umożliwiających wykorzystywanie energii płynącej ze słońca. Rynek paneli fotowoltaicznych z roku na rok się rozrasta, pozwalając przy tym na wybór najbardziej opłacalnego rozwiązania.
Jak dobrać moduł fotowoltaiczny do swoich potrzeb?
Przemieszczając się po swojej okolicy, z pewnością w oczy rzuciła się duża liczba budynków mieszkalnych wyposażonych w moduły fotowoltaiczne Bydgoszcz, czyli jedno z większych polskich miast złożony jest z wielu osiedli domków jednorodzinnych, które już w tej chwili wykorzystują potęgę słońca. Wiele z budynków przechodziło termomodernizację jeszcze kilka lat temu, gdy moduły monokrystaliczne wiodły swój prym. Obecnie dostępnych jest wiele rozwiązań, od modułów z mono- oraz polikryształu krzemu, kończąc na panelach zwanych jako “bi-facial”. Ostatnie z wymienionych są doskonałym wyborem dla osób preferujących instalacje fotowoltaiczne na gruncie. Należy jednak pamiętać o zastosowaniu odbijającego światło podłoża, które nie będzie ograniczać promieni słonecznych. Częstym czynnikiem wpływającym na wybór jest także kolor modułu. Wyobraźmy sobie, że w zeszłym roku dach naszego budynku został pokryty drogą dachówką, która kontrastuje z jasną elewacją budynku. Chcąc zachować spójność wizualną, nie można zastosować paneli monokrystalicznych, które charakteryzują się niebiesko-szarym odcieniem. W taki sposób zaburzy się estetykę, warto zainteresować się propozycjami “full-black”, obecnie większość producentów ma w ofercie tego typu moduły.
Wybór odpowiedniego modelu panela to nie tylko jego moc, to także walory wizualne, na które nie każdy zwraca uwagę. Inwestor jest osobą decyzyjną, w związku z czym ostateczną decyzję pozostawiamy wam! Estetyka ponad wszystko czy zastosowanie starszej i sprawdzonej generacji?