Kiedy zacząć kurs wspinaczkowy?

Wiele osób twierdzi, że osoby, które raz zasmakowały emocji jakie daje wspinaczka będą chciały więcej. I zapewne nie mylą się, bo kursy wspinaczkowe cieszą się ogromną popularnością. Nic dziwnego, skoro podczas kilku dni można zdobyć mnóstwo naprawdę przydatnej wiedzy oraz powspinać się pod okiem instruktora, który zadba, aby technika wspinania pomagała, gdy stanie się oko w oko z naturą. Sprawdź czego możesz oczekiwać po takim intensywnym kursie na skałkach?

Początkujący na kursie wspinaczkowym

kursy wspinaczkoweNie mając zielonego pojęcia o profesjonalnym wspinaniu się zbawieniem są kursy wspinaczkowe dostępne właściwie dla każdego, kto pokochał ten sport od pierwszego zawiśnięcia na skałce. Niestety zazwyczaj trudno znaleźć osobę, która będzie miała wystarczająco czasu, aby odkryć przed zółtodziobami arkana tej ekscytującej dyscypliny. Dlatego zostały utworzone kilkudniowe kursy podczas których można poznać zarówno teorię wspinaczki, techniki zapewniające jak najmniejsze zmęczenie przy dużej wydajności oraz po prostu powspinać się na drogach obitych, jak fachowo nazywają się przygotowane pod użytek sportowy trasy wspinaczkowe. Bardzo często instruktorzy pracujący w niewielkich grupach obszernie przedstawiają wszystkie aspekty treningu wspinaczkowego, a nawet pomagają ustalić indywidualny plan treningowy dla każdego uczestnika zgodnie z jego potrzebami. Czas pomiędzy aktywnością na drogach wspinaczkowych to także okazja aby poznać wartościowe mapy i przewodniki oraz usłyszeć niejednokrotnie „z pierwszej ręki” wspomnienia o użytkowaniu najpopularniejszych tras. Szczególnie osoby planujące konkretne wyjazdy wspinaczkowe mogą dzięki temu zdobyć cenne wskazówki i lepiej przygotować się do samodzielnego wyjścia na trasę.

Bardzo ważnym aspektem poruszanym przez doświadczonych instruktorów podczas kursów wspinaczkowych jest etyka branżowa, czyli zachowanie fair play, gdy spotka się innego wspinającego oraz zagadnienia ochrony środowiska. Trzeba pamiętać, że goszcząc w parku narodowym czy rezerwacie należy przestrzegać regulaminów tej formacji. Jest to niezbędne, aby ochronić dewastowane przez człowieka środowisko oraz dać szansę naszym wnukom czy prawnukom na równie swobodne zachowanie wśród drzew, skał i innych naturalnych formacji.