Jedną z najczęstszych przyczyn zawilgocenia murów jest podsiąkanie wody z gruntu. W takich sytuacjach należy jak najszybciej zareagować, aby nie doszło do osłabienia konstrukcji budynku. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na ściągnięcie wilgoci jest iniekcja krystaliczna
, którą stosuje się na całym świecie. Nie wymaga ona odkopywania fundamentów, wystarczy wezwać odpowiednich fachowców, a problem wilgoci bardzo szybko zniknie?
Na czym polega iniekcja krystaliczna?
Technicznie iniekcja polega na wykonaniu niewielkich nawiertów w ścianie i wstrzyknięcie przez nie pod ciśnieniem specjalnych preparatów, które będą blokować wilgoć. Iniekcja odcina więc wilgoć z gruntu, ponieważ uszczelniają się mikrokanaliki i kapilary w murze. Fundamenty pozostają nienaruszone, przeciwnie do metod odtwarzania poziomej lub pionowej izolacji ścian. Proces osuszania murów budynków wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia, dlatego najważniejszą kwestią jest wybranie odpowiedniej firmy, która wykona zlecenie. Metoda iniekcji krystalicznej zaczyna się od oczyszczania murów z resztek powłok malarskich czy tynków, następnie osusza się ściany specjalnymi płynami na bazie silikatów, w kontakcie ze związkami alkalicznymi substancje te ulegają krystalizacji. Otwory o średnicy około 2 cm wywierca się w jednej, równoległej do podłogi linii, co około 12 cm. W przypadku bardzo silnego zawilgocenia należy wywiercić kolejny rząd otworów 10 cm wyżej od pierwszych. Kolejnym etapem jest zalanie otworów preparatami. Pierwsze efekty odwilgocenia metodą iniekcji pojawiają się po około 7 dniach od wykonania procesu — w tym czasie preparat iniekcyjny wysycha.
Mur zostaje odcięty od wód gruntowych i wysycha, chociaż całkowite zakończenie procesu może potrwać trochę dłużej. Dodatkową zaletą jest zaoszczędzony czas oraz pieniądze, ponieważ ten sposób jest dużo szybszy i bardziej skuteczny niż ingerowanie w konstrukcję obiektu. Zastosowanie iniekcji nie naraża w żadnym stopniu budynku, dlatego można go spokojnie użytkować przez następne dekady.