Najlepsze piece do sauny

Pomysł stworzenia sauny pochodzi z krajów skandynawskich i tam wciąż popularne są piece tradycyjnie opalane drewnem. Nadają one tym miejscom niezwykłego uroku, a także sprawdzają się wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do źródła prądu. Z drugiej strony sauna opalana drewnem wymaga dodatkowych szybów, a także czyszczenia i systematycznego usuwania popiołu. Czy jest to dobry wybór?

Czy warto korzystać z sauny opalanej drzewem?

piec do sauny na drzewoAby sauna mogła odpowiednio działać, konieczny jest właściwy dobór pieca. Może być on uzależniony od wielkości kabiny, a także miejsca w jakim się znajduje. Przy wyborze grzejników warto korzystać z pomocy profesjonalistów, co pozwoli uniknąć wyboru urządzenia o zbyt małej mocy czy zbyt dużej. Warto zdecydować się na piec do sauny na drzewo. W takich tradycyjnych oraz ponadczasowych saunach niezbędny jest montaż dodatkowego komina odprowadzającego dym z pieca na zewnątrz. Niezwykle ważne jest także zaplanowanie dodatkowego miejsca przy kabinie, aby w sposób łatwiejszy składować drewno. Jego ilość będzie uzależniona od wielkości samej sauny. Należy także pamiętać, że piec opalany drewnem może nagrzewać się do znacznie wyższych temperatur niż modele gazowe czy elektryczne, dlatego należy zadbać o odpowiednią odległość od łatwopalnych części sauny, aby zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa dla użytkowników.

W przypadku sauny ulokowanej w ogrodzie będzie zamontowanie drzwiczek pieca w pokoju wypoczynkowym albo w tak zwanym przedsionku kabiny, co wyeliminuje konieczność wychodzenia na zewnątrz, aby dołożyć drewna. Jeżeli będzie nam zależało na zachowaniu tradycyjnego charakteru sauny, a także nie będzie nam przeszkadzało czyszczenie pieca, bez wątpienia możemy zdecydować się na montaż pieca na drewno w saunie.