Najlepszy gryf do profesjonalnych sztang

Gryf to metalowa rura, na której mocowane są obciążenia, stanowiąca podstawę każdej sztangi treningowej czy hantla. W wielu przypadkach gryfy są bardzo proste, i nie posiadają w zasadzie żadnego profilowania, które ułatwiałoby chwyt podczas ćwiczenia. W innych wariantach są natomiast okładziny, wykonane z tworzyw sztucznych oraz wiele innych udogodnień, które są początkowo niezauważalne, aczkolwiek znacznie poprawiają komfort ćwiczeń.

Gryfy do sprzętu treningowego

gryfy do sztangi i hantliPierwszą rzeczą, na jaką należy zwrócić uwagę podczas wyboru gryfu do sztangi czy hantli jest waga. Może się bowiem okazać iż dany gryf będzie zbyt ciężki jak na obciążenie z jakim ma być używany lub wręcz odwrotnie, będzie zbyt lekki i zbyt niezbalansowany, a przez to niewygodny. Najlepsze gryfy do sztangi i hantli nigdy nie przekraczają dwóch kilogramów wagi w przypadku gryfu do hantli i dziesięciu przy gryfach sztang do ćwiczeń z dużym obciążeniem. Profilowanie jest kolejnym, bardzo ważnym elementem każdego gryfu, aczkolwiek w wielu przypadkach jest traktowane nieco odgórnie. Wyżłobienia na gryfach pozwalają ćwiczącemu na zachowanie pewnego chwytu nawet mokrymi dłońmi, co przydatne jest podczas szczególnie intensywnego treningu, i zapobiegają ich przesuwaniu, choćby pod wpływem wagi sztangi. Nie wszystkie profilowania są jednak równie wygodne, a w niektórych gryfach zdarza się, iż są w ogóle niekomfortowe, i bardziej przeszkadzają niż pomagają podczas ćwiczeń. Wygodne profilowanie pomaga więc bardzo podczas treningu, a jeszcze bardziej mile widzianym akcesorium są okładziny. Spełniają one to samo zadanie co wyżłobienia na stalowej powierzchni gryfu, ale są jeszcze bardziej komfortowe, i znacznie mniej męczą dłonie podczas intensywnego treningu.

Najczęściej są one obecne w gryfach do treningu akrobatycznego czy niestandardowego, aczkolwiek w klasycznych gryfach do ćwiczeń siłowych są również coraz bardziej rozpowszechnione, z racji wygody, jaką zapewniają. Wyważenie gryfu jest natomiast jedną z tych cech, którą każdy sportowiec sprawdza jeszcze przed jego zakupem. Złe wyważenie może być nie tylko powodem utrudnienia treningu, ale również być przyczyną poważnych kontuzji po utracie równowagi w trakcie intensywnego ćwiczenia. Zbalansowane gryfy są natomiast wygodne, i bardzo ułatwiają zachowanie równowagi.