Nawóz przy kwaśnym odczynie gleby

Odpowiednio nawieziona ziemia da nam cudowne plony, które nie tylko będą rosły wysoko, ale będą obfitować w dobre zbiory na jesień. Dlatego musimy dbać o odpowiedni poziom pH gleby, aby wszystkie zachwiania oraz ograniczenia wielu procesów fizjologicznych nie wystąpiły. W związku z czym regularnie sprawdzajmy odczyny ziemi i w okresie po wegetacyjnym nawoźmy glebę odpowiednimi nawozami takimi jak wapienny dostosowany do rodzaju podłoża.

Odpowiedni nawóz wapniowy do gleby uprawnej

wapno tlenkowe nawozoweKażda gleba czasami musi zostać wsparta odpowiednią dawką nawozu. W związku z tym regularnie sprawdzajmy odczyny naszej ziemi, abyśmy mogli dostosować rodzaj nawozu oraz jego dawkę. Bez problemu powinniśmy otrzymać mierniki chemiczne albo elektryczne w sklepach ogrodniczych. Bardzo często okazuje się, iż gleba jest kwaśna, przez co musimy zmienić odczyn na obojętny bądź lekko alkaliczny. Dzięki temu wszystkie funkcje fizjologiczne będą odpowiednio działać. Aby zmienić ten odczyn potrzeba nam wapno tlenkowe nawozowe albo wapno węglanowe. To pierwsze służy najlepiej przy glebach ciężkich oraz profesjonalnych uprawach. Bardzo szybko poprawia pH gleby, jednak mocno się pyli, w związku z czym dodawajmy tego nawozu tylko w dni bezwietrzne. Z kolei wapno węglanowe idealne jest do każdego typu podłoża. Jednak najlepiej spisuje się przy domowym ogrodzie. Należy jednak podawać ten nawóz regularnie, ponieważ nie uzupełni on od razu zapotrzebowania na wapń. Mimo to kiedy już osiągniemy odpowiedni poziom możemy być pewni, iż będzie utrzymywał się on bardzo długo, przez co będziemy go dosypywać tylko co jakiś czas, aby utrzymać odczyny. Należy też wiedzieć, że nawóz wapienny stosujemy po okresie wegetacji. Przypada to na późne lato oraz początek jesieni. Wtedy najlepiej gleba przyswaja składniki mineralne ze względu na wilgoć.

Dobrze dobrany nawóz wapniowy to podstawa do udanego plonu. Bez tego gleba ma odczyn kwaśny, funkcje fizjologiczne są opóźnione i nasz plon w efekcie jest bardzo słaby. Dlatego po sprawdzeniu miernika odczynów gleby dobierzmy odpowiedni nawóz i podajmy go w odpowiedniej dawce. Nie zapominajmy też, iż liczy się moment, w którym będziemy nawozić glebę. Musi być to zawsze czas po wegetacji naszych roślin, czyli późnym latem i jesienią.