Nowoczesne prasy do tworzenia amunicji

Tworzenie amunicji przystosowanej do osobistych wymagań myśliwego jest jedną z bardzo tradycyjnych czynności, jakimi zajmują się strzelcy. Zazwyczaj wymaga to posiadania odpowiednich narzędzi, ale również i dużej wiedzy, dotyczącej działania broni, oraz samej amunicji którą dany strzelec przerabia, czy nawet tworzy od podstaw.

Profesjonalna prasa do wyrobu amunicji

prasa hornadyDo stworzenia amunicji potrzebna jest specjalistyczna prasa, dzięki której można nie tylko napełnić łuskę, ale również założyć spłonki czy kule w sposób bezpieczny, ale i skuteczny. Strzelcy rekomendują najróżniejsze prasy do tworzenia i elaboracji amunicji, choć najczęściej rekomendowanymi są prasy małe, nie zajmujące wiele miejsca na wybranym stanowisku w warsztacie. Prasa Hornady jest jedną z takich kompaktowych pras amunicyjnych, a na dodatek należy do najbardziej wielozadaniowych pras, dzięki możliwości wymiany matryc. Jest to prasa ręczna, nie potrzebująca zasilania, a takie prasy zazwyczaj preferowane są przez strzelców wymagających absolutnej niezawodności od swoich narzędzi. Prosta prasa ręczna jest bowiem niepodatna na uszkodzenia części elektrycznych, gdyż ich nie posiada, a brak delikatnych podzespołów znacząco wpływa na trwałość i odporność całej pracy. Może ona być wykorzystana z matrycami od najróżniejszych producentów, i służącymi do napełniania każdego kalibru łuski.

Ręczny mechanizm napełniania samej łuski przez niektórych uważany jest za mniej niezawodny niż ten w prasach elektrycznych, aczkolwiek pozwala na znacznie dokładniejsze odmierzenie wagi prochu, jakim napełnia się łuskę, oraz siłę z jaką pocisk zamocowany jest w szyi. Taka prasa jest stosunkowo tania, mimo wszystkich swoich zalet, więc coraz częściej wybierana jest ponad droższe elektryczne prasy.