Nowoczesne ubrania wojskowe

Zadania wykonywane przez zawodowe formacje wojskowe często odbywały się w trakcie bardzo niesprzyjających warunków pogodowych, w których nawet wojskowa odzież często sprawdzała się dość słabo. Starego typu terenowe umundurowanie nie było bowiem przystosowane do długotrwałego przebywania w złej pogodzie, a tkaniny z jakich było szyte nie należały do szczególnie wytrzymałych, często ulegając uszkodzeniom, zwłaszcza po zamoczeniu.

Uniwersalne terenowe mundury wojskowe

szybkoschnąca odzież taktycznaPraca w deszczu czy w miejscach o bardzo wysokiej wilgotności powietrza zdarzała się jednak bardzo często, zwłaszcza w jednostkach szybkiego reagowania, a wszyscy zawodowi żołnierze zgodnie stwierdzali iż wykonywanie zadań w przemoczonych ubraniach jest nie tylko niewygodne, ale również dość szkodliwe dla zdrowia. Jednostki takie coraz częściej wprowadzały więc do inwentarza lepszą i wygodniejszą odzież. Nowoczesna, szybkoschnąca odzież taktyczna, jaka zaczęła pojawiać się w inwentarzach wojskowych od przeszło pięciu lat była w całości wykonywana z najwytrzymalszej odmiany cordury oraz tkanin syntetycznych o bardzo niskim poziomie wchłaniania wody. Cordura, służąca do szycia większości elementów odzieży wojskowej, była prawie całkowicie wodoodporna, więc nawet po pracy w warunkach silnego deszczu, ubrania mogły być wysuszone błyskawicznie, czasem po krótkim wystawieniu na słońce. Wytrzymałość materiału była tak duża, iż nawet po wielokrotnym zamoczeniu i suszeniu ubrania nie było ono podatne na uszkodzenia i przetarcia, ale również bardzo dobrze utrzymywało kolor. Ten rodzaj umundurowania coraz częściej zastępował tradycyjne komplety mundurowe z poliestru czy syntetycznych tkanin lnianych, które mimo zwiększonej wytrzymałości wchłaniały wodę bardzo dobrze i nie należały do szczególnie łatwych do wysuszenia w warunkach polowych.

Wielu entuzjastów outdooru i profesjonalnych survivalistów również przestawiało się na używanie nowoczesnego umundurowania, które coraz częściej dostępne było również w wariantach kamuflaży myśliwskich czy typowo cywilnych. Odzież ta sprawdzała się równie dobrze w trakcie wypraw terenowych, nierzadko odbywających się w znacznie trudniejszych warunkach niż większość zadań wykonywanych przez służby wojskowe.