Odmiany pasów transportowych

Pasy transportowe to bardzo ważne i przydatne, aczkolwiek często bagatelizowane, elementy wyposażenia pojazdów ciężarowych, wagonów i naczep wielotonowych, a nawet i samolotów transportowych. W tych ostatnich są szczególnie często wykorzystywane, w bardzo dużych ilościach, gdyż ładunki przewożone przez samoloty przekraczają niejednokrotnie sto ton jednocześnie. Jednak nawet przy przewozie lekkiego ładunku, dobry pas transportowy znacznie ułatwia pracę.

Pasy zabezpieczające do transportu ładunków

pas ściągający transportowyNajzwyklejsze pasy, jakie są wyposażeniem fabrycznym samochodów ciężarowych, są dość sztywne, i służą do unieruchamiania ładunku załadowanego do niepełnej przestrzeni transportowej. Zabezpieczenie ładunku pasem uniemożliwia jego poruszanie się podczas jazdy, i chroni przed uszkodzeniami związanymi z utratą równowagi towaru, zwłaszcza bardziej delikatnego i łatwego do uszkodzenia. Pasy fabryczne często jednak okazują się być niewystarczające do transportu materiałów delikatnych lub wręcz przeciwnie, ciężkich i masywnych, dlatego też w wielu ciężarówkach zabierane są pasy innego rodzaju. Elastyczny pas ściągający transportowy to jeden z pasów, mających na celu nie tylko unieruchomienie ładunku, ale również zapobieganie uszkodzeniom. Może on napiąć się pod obciążeniem w niewielkim stopniu, a tym samym znosić znacznie większy nacisk, wywoływany przez ładunek opięty pasem w trakcie jazdy. Taki pas zapobiega uszkodzeniom, wynikającym ze zbyt sztywnego zabezpieczenia ładunku przewożonego na naczepie, zwłaszcza podczas szybkiej, dynamicznej jazdy, lub nagłego hamowania, i sprawdza się w przypadku ładunku nie przekraczającego jednej tony. Dokładnie odwrotnie działają pasy sztywne, całkowicie blokujące ruch ładunku. Są one zazwyczaj bardzo szerokie, a na dodatek wzmocnione stalowymi linami, wplecionymi w taśmę.

Po założeniu całkowicie uniemożliwiają nawet najmniejsze poruszenie się ładunku podczas jazdy czy lotu, i maksymalnie zwiększają bezpieczeństwo pojazdu, aczkolwiek do przewozu delikatnych ładunków mogą niejednokrotnie być zbyt sztywne i nieelastyczne. Kierowcy najczęściej zabierają w trasę kilka różnych rodzajów pasów transportowych, na wypadek gdyby jakiś konkretny rodzaj był potrzeby podczas załadunku czy nawet w trakcie jazdy.