Podłogi sportowe dla profesjonalistów

 

Podczas gdy wiele obiektów sportowych, zwłaszcza miejskich, przeznaczonych do przeprowadzania lokalnych imprez, stosowało najbardziej podstawowe odmiany podłóg i nawierzchni, nie były one zbyt popularne wśród profesjonalistów. Zawodowi sportowcy i atleci często preferowali pokazy w miejscach które wyposażone były w nawierzchnie nie tylko bardziej dopasowane do konkretnej aktywności, ale również bezpieczniejsze.

Profesjonalna nawierzchnia do sali sportowej

nawierzchnie sportoweNajczęściej spotykane odmiany podłóg w obiektach sportowych należały do o tyle uniwersalnych co tanich, i mimo iż można było na nich prowadzić każdy rodzaj aktywności fizycznej, nie posiadały one zalet bardziej wyspecjalizowanych rodzajów podłoża. Profesjonalne nawierzchnie sportowe, widywane na najbardziej prestiżowych obiektach sportowych na całym świecie, posiadały bowiem szereg zalet, odróżniających je od tańszych i bardziej wielozadaniowych odmian. Największą i najczęściej wspominaną zaletą wszelkich dedykowanych podłóg była oczywiście ich przydatność podczas uprawiania dyscypliny. Nawierzchnie przeznaczone do sportów ruchowych czy biegania posiadały na ogół bardzo szorstką powierzchnię, minimalizującą możliwość utraty równowagi czy poślizgu, a jednocześnie zwiększającą przyczepność nawet w obuwiu sportowym o przeciętnej jakości. Podłogi przeznaczone do sportów kontaktowych, natomiast, były bardziej elastyczne, i zmniejszały ryzyko doznania kontuzji po upadku, posiadając jednocześnie bardzo gładką powierzchnię. Często zdarzało się iż na jednej sali lub dużej hali sportowej stosowane były dwa lub więcej rodzajów nawierzchni, co przydawało się w razie organizacji imprez na których uprawiane były różne dyscypliny sportowe, wymagające różnego podłoża.

Sportowe nawierzchnie na ogół należały do podłóg łatwiejszych w instalacji, a ich najprostsze odmiany nie wymagały żadnych dodatkowych prac poza wyrównaniem podłoża na którym miały zostać położone, i zamocowaniem nawierzchni za pomocą dołączonych do nawierzchni klei i spoiw. Wiele rodzajów nawierzchni umożliwiało również szybką wymianę części lub całości podłogi w razie uszkodzenia, co na halach sportowych w których łatwo mogło dojść do przypadkowego zniszczenia nawierzchni było bardzo dużą zaletą, zauważaną przez znaczną część użytkowników.