Praca operatora maszyn CNC

Obecnie coraz więcej potrzeba pracowników specjalistycznych, głównie z technicznym wykształceniem, posiadających praktyczne umiejętności. Rynek pracy pełen jest bezrobotnych managerów, dziennikarzy i psychologów. Chętnie przyjmuje natomiast ludzi, którzy chcą postawić swoje pierwsze kroki jako operator maszyn. Dziedziną, która rozwija się szczególnie prężnie jest obróbka skrawaniem, czyli toczenie, wiercenie, szlifowanie i frezowanie metalowych elementów.  

Czy warto frezować na CNC w Warszawie?

frezowanie cnc warszawaOd kandydata na stanowisko operatora maszyny komputerowej do obróbki skrawaniem wymagane są pewne umiejętności. Są to zdolności, które posiada praktycznie każda osoba o wykształceniu zawodowym lub średnim technicznym. Chodzi konkretnie o umiejętność czytania rysunku technicznego, która będzie konieczna do wykonywania pracy na maszynie oraz umiejętności korzystania z precyzyjnych narzędzi pomiarowych, która będzie niezbędna do kontrolowania jakości wykonanych na maszynie produktów. Inną zaletą, jaką może popisać się kandydat na stanowisko operatora  jest znajomość używanych przez pracodawcę systemów sterowania maszyn. Jeśli jednak kandydat nie posiada takich umiejętności, może nabyć je na specjalnych kursach lub też bezpośrednio u pracodawcy, który zgodzi się przyjąć go na przyuczenie. Ze względu na braki kadrowe na polskim rynku pracy pracodawcy coraz częściej i coraz chętniej decydują się na przyjmowanie uczniów i czeladników, którym starzy pracownicy przekazują tajniki rzemiosła. Zarobki w tej branży zaczynają się od ponad trzech tysięcy brutto, a kończą na sumie blisko dwukrotnie większej. Zarówno jeśli mamy na myśli toczenie jak i frezowanie CNC warszawa przoduje w zarobkach operatorów. Związane jest to z wysokim zapotrzebowaniem na pracownika na tamtejszym rynku pracy i intensywnym rozwojem gospodarki i przemysłu. Z usług firm zajmujących się obróbką skrawaniem korzysta mnóstwo innych, które specjalizują się w najróżniejszych dziedzinach i gałęziach przemysłu.

Odejście od konwencjonalnych maszyn do obróbki skrawaniem, takich jak tokarki i frezarki, opłaciło się zarówno przedsiębiorcom jak i operatorom. Zwiększyło się bezpieczeństwo pracy przy maszynie, z którą operator nie ma teraz bezpośredniego kontaktu podczas jej pracy. Oczywiście, musi on dbać o prawidłowy przebieg produkcji, dobór narzędzi i materiałów, a z czasem wykonywać także prace serwisowe i drobne, bieżące naprawy, jednak zakres pracy jaką musi wykonywać jest mniejszy niż w przypadku maszyn konwencjonalnych.