Przemysłowe zastosowanie silników trójfazowych

W każdym zakładzie przemysłowym codziennie realizowane są procesy, które wymagają zamiany jednej formy energii na inną. W celu zasilenia maszyn oraz całych linii technologicznych często potrzebne jest zasilanie pneumatyczne, hydrauliczne lub elektryczne. Ostatnia forma jest najwygodniejsza ze względu na możliwość zamiany energii elektrycznej na inne postacie. Do tego niezbędne są odpowiednie przetworniki, które to umożliwią.

Jak działa silnik trójfazowy?

silniki trójfazoweNa terenie zakładów produkcyjnych bardzo często energia elektryczna jest zamieniana na mechaniczną, która pozwala napędzać elementy wykonawcze takie jak chociażby wentylatory czy taśmy produkcyjne. Przetwornikami, które pozwalają to zrealizować są silniki trójfazowe o dużej mocy. Do najważniejszych parametrów technicznych takich urządzeń zaliczyć można: moc, oś, obroty czy wielkość mechaniczną. Dodatkowo w zależności od konstrukcji oraz docelowego zastosowania silnik może być wyposażony w chłodzenie lub hamulec. Warto wspomnieć, że na rynku dostępnych jest wiele modeli produkowanych przez różne podmioty. Dzięki temu osoba czy podmiot potrzebująca zakupić taki sprzęt może bez problemu dobrać odpowiednie rozwiązanie do własnych potrzeb. Silnik elektryczny można zakupić zarówno w punktach stacjonarnych jak i również za pośrednictwem Internetu. W wielu przypadkach istotnym aspektem jest również rodzaj obudowy.

Ograniczeniem do zastosowania konkretnego modelu może być bowiem ilość miejsca dostępnego do montażu. Najczęściej wybierane są jednostki na łapach, które bez większego problemu można przytwierdzić do powierzchni. Jak widać w zakładach przemysłowych nieustannie zachodzą różnego rodzaju procesy, które wymagają konwersji jednej postaci energii na inną. Na szczęście na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które to umożliwiają bez dużych strat.