Przetestowane obuwie górskie

Wypady w góry wymagały dobrego wyposażenia, a zwłaszcza obuwia, gdyż pogoda często zmieniała się bardzo często, z reguły na gorsze. Znajomi którzy wybierali się z nami na takie wyprawy z reguły nie rozumieli konieczności posiadania porządnego obuwia, co nieraz kończyło się dość niefortunnie, zwłaszcza na długich wypadach. Zaczęliśmy więc wymagać posiadania takowego na każdym wyjściu w góry, gdyż zaoszczędzało to wiele problemów i czasu na ich rozwiązanie.

Sprawdzone buty na wyprawy w góry

sprawdzone buty na wyprawę w góryObuwie górskie musiało spełniać bardzo wiele wymagań, więc nie każde buty nadawały się do takich wypraw, będąc niewygodnymi i nieprzystosowanymi do poruszania się po górach. Wielu profesjonalnych alpinistów i entuzjastów górskich posiadało jednak sprawdzone buty na wyprawę w góry, więc nowicjusze mogli do woli wybierać w modelach przetestowanych i wypróbowanych w praktyce. Wszystkie modele obuwia, niezależnie od producenta, były obuwiem sprawdzającym się w niemal każdych warunkach, choć wszystkie swoje zalety pokazywały podczas trasy po najtrudniejszym terenie. Obuwie to posiadało grube i głęboko profilowane podeszwy, ułatwiające poruszanie się po nierównym, kamienistym czy nawet mokrym terenie. Najbardziej wyspecjalizowane modele były również podkute, a stalowe podkucie ułatwiało nawet wspinaczkę czy wejścia po bardzo stromych stokach. Górskie obuwie najczęściej było również wykonane z syntetycznych materiałów, doskonale chroniących przed najniższymi temperaturami. Zewnętrzna warstwa była również impregnowana i wodoszczelna, co przydawało się bardzo podczas wypraw w deszczu czy nawet przy przekraczaniu potoków na szlaku.

Obuwie to miało być noszone przez wiele godzin, więc należało do bardzo wygodnych i komfortowych odmian butów, posiadając nie tylko miękką wyściółkę, ale również wkładki ułatwiające długotrwałe chodzenie po najtrudniejszych i najbardziej niestabilnych podłożach bez dodatkowego dyskomfortu. Wybór modelu zależał oczywiście od preferencji użytkownika, więc w sklepach sportowych można było dostać modele obuwia górskiego które były estetycznie i nowocześnie wykończone, jak również odmiany proste, aczkolwiek praktyczne, nie rzucające się w oczy choć posiadające te same zalety, które posiadały buty bardziej przyciągające wzrok.