Rodzaje rozgałęźników elektrycznych

W trakcie wykonywania codziennych czynności konieczne jest wykorzystywanie urządzeń, które umożliwiają realizację danych procesów. Wiele z nich do swojego funkcjonowania pobiera prąd z sieci. Właśnie dlatego tak kluczowym zagadnieniem jest zaprojektowanie odpowiedniej ilości gniazdek w obiekcie oraz ich właściwe rozmieszczenie przestrzenne. Sytuacja nieco się komplikuje w momencie, gdy budynek jest już eksploatowany.

Co to jest rozgałęźnik elektryczny?

rozgałęźniki elektryczneW takim przypadku można zastosować osprzęt, który rozszerza możliwości przyłączeniowe. Do tego stosowane są chociażby rozgałęźniki elektryczne w postaci przedłużaczy czy specjalnych wtyków, które umieszcza się w gniazdku. W ten sposób z jednego gniazdka można uzyskać nawet kilka punktów przyłączeniowych. W zależności od potrzeb rozgałęźniki elektryczne mogą posiadać dodatkowe zabezpieczenia jak i również włączniki. Inną nazwą rozgałęźnika jest trójnik. Nazwa ta jest powszechnie stosowana. Podczas poszukiwania właściwego elementu dla danego zastosowania należy szczególną uwagę zwrócić na parametry takie jak chociażby: stopień ochrony IP, maksymalny prąd czy rodzaj okablowania. Dostępne na rynku rozgałęźniki przeważnie posiadają obciążalność prądową wynoszącą 16A. Jeśli chodzi o stopień ochrony IP to wewnątrz budynków powinien on wynosić IP20. W przypadku, gdy trójnik ma być zastosowany w miejscu, gdzie panuje zwiększona wilgotność stopień IP powinien wynosić 44.

Jeśli natomiast osprzęt ma być zastosowany na zewnątrz to stopień IP powinien być jak najwyższy i powinien wynosić co najmniej IP65. Dodatkowo obudowa takiego elementu powinna być wykonana z tworzywa odpornego na oddziaływania środowiskowe takie jak chociażby promieniowanie UV. Dzięki temu użytkownik ma pewność, że dany element jest w pełni bezpieczny. Jak widać obecnie większość urządzeń użytkowanych w normalnych warunkach wymaga dostarczenia do nich energii.