Rodzaje wózków kąpielowych dla niepełnosprawnych

Na rynku jest wiele rodzajów wózków kąpielowych, dostosowanych do różnego typu niepełnosprawnych pacjentów. Dla drobnych, małych osób przewidziane są inne wózki, niż dla osób otyłych, dla których wózki muszą być większe i solidniejsze. Dzięki dobrze dobranemu wózkowi, praca z takim pacjentem jest znacznie łatwiejsza, a jego kąpiel odbywa się sprawniej i nie przysparza tyle trudu opiekunowi.

Zalety wózka kąpielowego

funkcjonalne wózki kąpielowePacjenci, którzy są niepełnosprawni i samodzielnie nie są w stanie funkcjonować potrzebują pomocy nawet w takich czynnościach jak kąpiel. Pielęgniarka lub opiekun zajmuje się takim pacjentem i dba o jego higienę osobistą. Bardzo praktycznym rozwiązaniem są funkcjonalne wózki kąpielowe które są w wersji dla pacjentów leżących oraz w wersji dla pacjentów, którzy są w stanie siedzieć. Dla pacjentów leżących stworzono specjalne wózki, które służą jednocześnie do transportu jak i do kąpieli niepełnosprawnego. Dzięki sterowanej wysokości możliwe jest regulowanie jej tak, aby dopasować wysokość do danego pacjenta i osoby, która będzie wykonywała czynności pielęgnacyjne. Wózek dla pacjentów leżących mają specjalne barierki, które zapobiegają wypadnięciu pacjenta z łóżka. Barierki te są również otwierane, co znacznie ułatwia przeniesienie pacjenta po kąpieli do jego łóżka szpitalnego. Dla pacjentów, którzy są w stanie samodzielnie siedzieć, przewidziane są wózki, które jednocześnie mogą być wózkami toaletowymi ze specjalnym zbiornikiem sanitarnym. Koła w wózkach kąpielowych każdego typu muszą mieć możliwość blokady, ich praca musi być płynna i muszą mieć również możliwość swobodnego skrętu. Koła muszą ułatwiać transport osoby niepełnosprawnej. Bardzo istotną sprawą jest to, żeby wózek kąpielowy był dobrze chroniony przed korozją. Ze względu na kontakt z wodą musi być dobrze zabezpieczony, aby mógł służyć jak najdłużej. Elementy tapicerskie znajdujące się na wózku muszą być wodoodporne.

Dzięki zastosowaniu specjalnych wózków kąpielowych transport oraz zabiegi pielęgnacyjne pacjentów niepełnosprawnych jest znacznie prostsza. Jest wiele rodzajów wózków dostosowanych do różnych problemów, z którymi borykają się pacjenci. Dla osób, które przeszły paraliż i są niestabilne producent przewidział wózek ze specjalną stabilizacją głowy.