Rozdzielnice elektryczne i ich funkcje

Istotnym elementem sieci elektrycznych są elementy, których zadaniem jest odpowiedni rozdział przesyłanej energii, a także przetwarzanie jej pomiędzy konkretnymi obwodami i sprzętami. Aby móc ogarnąć i zapanować nad tymi aspektami, w wielu miejscach montuje się specjalne rozdzielnice, które odpowiadają i zawiadują rozdziałem energii zarówno w domach prywatnych, jak i firmach czy miejscach budowy.

Szafy, skrzynie oraz tablice rozdzielnicze

rozdzielnica oświetleniowaBardzo ważnymi elementami rozdzielnic są specjalnie zaprojektowane włączniki, które zapewniają przesył energii elektrycznej do urządzenia, a także mogą służyć jako stałe elementy, zapewniające ochronę przed porażeniem elektrycznym. Dzięki temu, iż rozdzielnica oświetleniowa może posiadać wiele włączników, umożliwia ona bezpieczne włączanie i wyłączanie świateł, które są umieszczone w budynku. W wielu wypadkach bez rozdzielnicy elektrycznej nie możliwe byłoby zapewnienie oświetlenia w firmie, która potrzebuje stałego dostępu do energii elektrycznej w godzinach wieczornych czy nocnych. Popularnym rodzajem rozdzielnic są modele tablicowe, które spotkamy w wielu rodzajach domów i bloków mieszkalnych. Oprócz nich producenci oferują także rozdzielnice skrzynkowe, które są niezwykle często montowane w obiektach przemysłowych. Wiele z nich jest zamykanych na specjalny zamek, co uniemożliwia otwarcie ich drzwiczek przez niepowołane osoby.

W przypadku dużych prądów roboczych, stosuje się rozdzielnice szafowe, dzięki którym możliwe jest zapewnienie bezpiecznego przesyłu prądu, którego natężenie może sięgać nawet kilku tysięcy amperów. Wiele z tego typu rozdzielnic jest montowanych w dużych zakładach produkcyjnych, gdzie mamy do czynienia z pracą maszyn oraz urządzeń o dużych gabarytach oraz mocy.