Serwisowanie swojego roweru

Jazda na rowerze to bardzo przyjemny sposób przemieszczania się. Za pomocą roweru można pokonywać duże odległości be męczenia się. Posiadanie własnego roweru to dobry sposób także na aktywne spędzanie wolnego czasu. Ci, którzy złapali już bakcyla spędzają na rowerze naprawdę sporo swojego czasu. Muszą jednak pamiętać o tym, że o każdy rower trzeba dbać.

Klucz dynamometryczny do rowerów

klucze dynamometryczne do roweruRowery są raczej jednymi z najmniej awaryjnych pojazdów. Zdarzają się wprawdzie co jakiś czas awarie, ale większość z nich można naprawić samemu w ciągu zaledwie chwili, a inne nie obciążają naszego budżetu tak bardzo jak w przypadku awarii samochodu lub motocykla. Ważne jest jednak odpowiednie utrzymywanie roweru w dobrej kondycji technicznej, aby takie awarie zdarzały się jak najmniej. Powinniśmy regularnie przeglądać rower i go serwisować. Najważniejsze okazuje się być odpowiednie smarowanie, zwłaszcza łańcucha, który jest najmocniej obciążonym elementem. W naszym domowym serwisie powinniśmy posiadać podstawowe narzędzia, ale także niektóre bardziej specjalistyczne jak na przykład klucze dynamometryczne do roweru, za pomocą których dokręcamy po prostu w odpowiedni sposób śruby. Ta ostatnia czynność jest szczególnie ważna dlatego, że śruby w rowerze potrafią się poluzować po setkach kilometrów i należy je z odpowiednim momentem dokręcić. Wartość tego momentu jest ważna ponieważ zbyt duża może uszkodzić delikatną ramę.

Właściwe dokręcenie śrub daje nam dwie pozytywne rzeczy. Po pierwsze odpowiedni moment dokręcenia nie uszkodzi nam roweru, co jest bardzo ważne. Po drugie zbyt mały moment może sprawić, że nasza śruba się odkręci, a nie byłoby to zbyt wskazane, a nawet można powiedzieć, że byłoby to skrajnie niebezpieczną rzeczą. Co się w końcu stanie jak podczas jazdy kierownica wyleci nam z ramy?