Skuteczna ochrona fundamentów przed wilgocią

Fundamenty to jedne z najważniejszych elementów budynku. To właśnie od ich stworzenia rozpoczynamy budowanie naszego wymarzonego domu. W związku z tym, że są to elementy znajdujące się najniżej i wspierające całą konstrukcję to muszą być one solidne. Oprócz wykonania fundamentów z wytrzymałych materiałów należy pomyśleć również o tym aby fundamenty zabezpieczyć przed wpływem wody.

Efektywna izolacja na fundamentach

jaki środek do izolacji fundamentówFundament budynku najczęściej wykonany jest z betonu, który dodatkowo wspierany jest przez metalowe zbrojenie stworzone z solidnego drutu. Jednak warto podkreślić, że nawet beton jest w stanie ulegać wpływie wody. Jeśli fundamenty będą stale poddawane wpływie wody to może się okazać, że zaczną one pękać a ich konstrukcja będzie osłabiona. Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć jak duże może mieć to konsekwencje i wpływ na cały budynek. W związku z tym warto pomyśleć o hydroizolacji przy użyciu odpowiednich materiałów. Sporo osób zastanawia się nad tym jaki środek do izolacji fundamentów wybrać. W przeszłości do tego typu zadań wykorzystywano lepik. Natomiast okazało się, że jest to materiał szkodliwy i zaczęto zastępować go innymi materiałami. Obecnie szczególnie popularna jest folia w płynie. Ten materiał nakłada się na powierzchnię fundamentów w taki sam sposób jak nakłada się farbę na ściany. Po prostu wykorzystujemy do tego celu pędzel. Folia w płynie to nic innego jak płynna guma, która po nałożeniu zaczyna tworzyć na powierzchni fundamentów jednolitą warstwę ochronną. Jeśli w odpowiedni sposób taką folię nałożymy to nie ma możliwości by przenikła przez nią woda. To co jest ważne w przypadku tego materiału to fakt, że świetnie sprawdza się on zarówno do tworzenia hydroizolacji poziomej jak i pionowej. O tej drugiej wielu z nas zapomina a jest to bardzo ważna kwestia. Często woda do fundamentów dostaje się bowiem od boków.

Tworzenie hydroizolacji na fundamentach jest ważne również ze względu na kondycję ścian. Mianowicie często jest tak, że woda podciągana jest w sposób kapilarny od fundamentów do górnych partii budynku. W efekcie może dochodzić do zawilgocenia ścian. W przypadku fundamentów jest też bardzo często tak, że nadmierna ilość wody w ich wnętrzu może doprowadzić do pękania fundamentów w czasie zimy.