Skuteczne izolacje rurociągów

Prawidłowo wykonana izolacja rur będzie wiązała się z wieloma korzyściami. Przede wszystkim będzie powodować ograniczenie strat ciepła. Z tego powodu tak ważne jest to, aby dokładnie zapoznać się z dostępnymi na rynku rodzajami materiałów izolacyjnych oraz wybrać dokładnie takie, które będą najbardziej efektywnie działały.

Korzystamy ze skutecznej izolacji termicznej

izolacja termiczna rurociągówJako izolację najczęściej wykorzystuje się porowate tworzywa sztuczne, takie jak spieniony polietylen czy styropian, jak również piankę poliuretanową, kauczuk czy materiały włókniste, takie jak wełna mineralna albo szklana. Istotna jest prawidłowa izolacja termiczna rurociągów. Materiały izolacyjne mogą występować w postaci otulin rur, mat, płyt albo specjalnie przygotowanych do izolacji kształtek. Dodatkowo otuliny często są zabezpieczane przed uszkodzeniami okładziną z folii aluminiowej albo PCW, co jednocześnie stanowi barierę dla przenikającej przez izolację pary wodnej. Wśród różnych materiałów izolacyjnych to pianka polietylenowa wyróżnia się bardzo wysokim współczynnikiem dyfuzji pary wodnej, dzięki czemu jest niemal nienasiąkliwa. Oprócz tego jest sprężysta, giętka, jak również można ją dowolnie wyginać bez powodowania uszkodzeń. Możliwe jest wykonanie bardzo cienkiej otuliny, o grubości koło 5 milimetrów, która jest doskonale nadaje się do izolacji prowadzonych w bruzdach ściennych oraz na podłogach. Pianka polietylenowa jednocześnie ma doskonałe właściwości izolacyjne zarówno w niskich temperaturach do minus 80 stopni Celsjusza, jak i w wyższych do 105 stopni Celsjusza. Sprawdza się także zarówno w suchym, jak i wilgotnym otoczeniu. Pod działaniem wysokiej temperatury może się jednak kurczyć, dlatego pianki są przeznaczone głównie do izolowania instalacji centralnego ogrzewania, ciepłej wody użytkowej, jak również w chłodnictwie. Pianka poliuretanowa zachowuje dobre właściwości izolacyjne również w wysokich temperaturach, jednak niszczą ją promienie słoneczne, jest stosunkowo sztywna i może chłonąć wilgoć. Wykorzystuje się je do izolacji rurociągów wody zimnej, ciepłej, jak i centralnego ogrzewania.

Podsumowując, odpowiednia izolacja termiczna jest niezwykle ważna do tego, aby ograniczyć straty ciepła. W takim wypadku możliwe jest zastosowanie różnorodnych rozwiązań, w związku z czym warto dokładnie zapoznać się z możliwymi rozwiązaniami oraz wybrać takie, które będą najbardziej efektywne.