Sprawdzamy przyprawę 5 smaków

 

Każda z przypraw dostępnych na rynku ma inne zastosowanie oraz sprawdzi się w przypadku innych potraw. Dlatego właśnie nie tylko warto mieć wiedzę jaki jest skład oraz rodzaje poszczególnych gotowych mieszanek, ale również w jaki sposób możemy je wykorzystać. Jedną z takich ciekawych mieszanek przypraw jest przyprawa pięciu smaków.

Zastosowanie przyprawy pięciu smaków

smaczna przyprawa 5 smakówPrzyprawa pięciu smaków polecana jest osobom, które lubią chińską kuchnię oraz orientalne aromaty. Jest to przyprawa stanowiąca połączenie wszystkich najważniejszych odczuwanych smaków – słodkiego, słonego, gorzkiego, ostrego oraz kwaśnego. W jej składzie znajdziemy pięć różnych składników, w tym goździki, anyż gwiaździsty, cynamon chiński, koper włoski mielony oraz pieprz syczuański. W niektórych wypadkach gotowe mieszanki zawierają również imbir i galangalu, jednak tradycyjnie powinno być 5 składników. Gwiazdki anyżu zapewniają smak ostry, goździki odpowiadają za gorzki, cynamon dodaje słodyczy, koper włoski odpowiada za słony posmak, natomiast pieprz syczuański dodaje kwaskowatego smaku. Jest to nie tylko aromatyczny oraz smaczny dodatek do potraw, ale jednocześnie bardzo zdrowa przyprawa. Anyż ma właściwości wykrztuśne, odkażające i wiatropędne, a także rozgrzewa. Goździki mają właściwości antybakteryjne i znieczulające, pieprz syczuański wpływa na zwiększenie wydzielania soków żołądkowych. Koper włoski hamuje rozwój wolnych rodników i pozytywnie wpływa na odporność. Natomiast cynamon chiński posiada silne właściwości rozgrzewające i pomaga chorującym na astmę. Dobrym dodatkiem do potraw będzie smaczna przyprawa 5 smaków. Doskonale podkreśla smak potraw mięsnych, zarówno tych z kurczaka, wołowiny, jak i wieprzowiny. W niewielkich ilościach może być także dodawana do zup na bazie warzyw, farszów i sosów.

Podsumowując, jeżeli lubimy orientalne smaki oraz cenimy zdrowotne właściwości przypraw, warto sięgnąć po mieszankę przyprawy pięciu smaków. Jest to produkt, który docenią osoby wymagające oraz poszukujące niestandardowych smaków. Dodatkowym atutem jest możliwość zamówienia gotowej mieszanki przypraw, dzięki czemu nie będziemy musieli samodzielnie ustalać proporcji tych pięciu składników, a jednocześnie możliwość kupna mieszanki jest wygodnym rozwiązaniem.