Stalowe tarcze strzeleckie

Tarcze strzeleckie są dość podobne, i najczęściej bywają traktowane jako akcesorium jednorazowego użytku. Podczas gdy są w zupełności wystarczające dla większości użytkowników cywilnych i mundurowych, jednorazowe tarcze nie zawsze są zachwalane, a wręcz przeciwnie, konieczność ciągłego uzupełniania tarcz bywa dla niektórych strzelców uciążliwa. Z reguły preferują oni bardziej trwałe cele strzeleckie, gongi i reaktywne tarcze.

Tarcza strzelecka z najwytrzymalszego stopu stali

strzelecki cel z hardoxuStalowe tarcze wykorzystywane są odkąd tylko wprowadzono broń palną do użytku, i używane są w najróżniejszej formie. W strzelectwie wiatrowym bardzo popularne są gongi, które co prawda nie umożliwiają dokładnego określenia celności, aczkolwiek w wyraźny sposób sygnalizują trafienie. Są jednak zdecydowanie za mało wytrzymałe by można było je używać w strzelectwie sportowym, a w niektórych przypadkach mogą nawet stanowić zagrożenie, z racji dużego prawdopodobieństwa rykoszetowania pocisku po trafieniu. Odpowiedzią na mankamenty gongów strzeleckich jest strzelecki cel z Hardoxu, stopu stali o ogromnej wytrzymałości na ścieranie, twardości, a jednocześnie wysokiej wytrzymałości. Tarcze wykonane z takiego stopu stali mogą być używane bez problemu w strzelectwie sportowym, gdyż dobrze absorbują energię strzału i są na tyle elastyczne, by nie ulegać uszkodzeniu po trafieniu przez kule małego kalibru. Są do tego idealne do strzelectwa wiatrowego, gdzie mała energia śrutu nie może wywołać uszkodzenia tarczy nawet po trafieniu z najbliższego dystansu. Oczywiście, takie tarcze są droższe niż wersje papierowe, nawet znacznie, dlatego też nie są zbyt popularne wśród amatorskich strzelców. Twardość uniemożliwia także użycie ich w łucznictwie, choć łucznicy mają tarcze znacznie bardziej przystosowane do ich rodzaju strzelectwa.

Najczęściej owe tarcze montuje się w strzelnicach, gdzie służą jako statyczny cel strzelecki. Niektóre bardziej wyspecjalizowane wersje mogą posiadać również elementy składające się po trafieniu. Takie tarcze zazwyczaj służą do treningu strzelectwa dynamicznego, i rzadko bywają wykorzystywane poza najbardziej profesjonalnymi, rekomendowanymi strzelnicami, które posiadają najlepsze wyposażenie i najnowocześniejsze cele strzeleckie.