Wady i zalety przekładni pasowych

Przekładnie pasowe to jedne z najpopularniejszych, obok przekładni zębatych, mechanizmów napędowych stanowiących rdzeń działania większości maszyn, z których korzystamy. Bez ich udziału żadna maszyna nie mogłaby sprawnie funkcjonować. Istnieje wiele rodzajów przekładni pasowych, w zależności od typu maszyny, której funkcjonowanie umożliwiają.

Czym są przekładnie pasowe?

koła pasowePrzekładnie pasowe to podstawowy i jednocześnie niezbędny element konstrukcyjny maszyny, którego główną część stanowią koła pasowe. Przekładnia składa się ze wspomnianego wcześniej koła oraz pasa napędowego, które wprawione w ruch umożliwiają prawidłowe działanie maszyny. W zależności od rodzaju pass można wymienić koła z jednym rowkiem albo z kilkoma rowkami. Warto podkreślić również, że wszystkie elementy przekładni pasowej, a zwłaszcza koła, muszą być wykonane z najwyższej jakości materiałów, odpornej na korozje, uszkodzenia mechaniczne i inne szkodliwe czynniki zewnętrzne. Zadaniem opisywanych przekładni pasowych jest przenoszenie mocy, za pośrednictwem pasów, do silnika maszyn. W zależności od typu urządzenia, wyróżnić można kilka rodzajów pasów stanowiących część przekładni, w tym pasy klinowe, które mają możliwość przenoszenia bardzo dużej mocy, przez co stosowane mogą być np. w większych wentylatorach, oraz pasy płaskie, stosowane przede wszystkich w maszynach rolniczych, takich jak młocarki. Warto wiedzieć, jaki rodzaj koła i pasy jest zainstalowany w przekładni naszej maszyny, gdyż dzięki temu, łatwo będzie dokupić niezbędne części w przypadku awarii układu. Na rynku istnieje bardzo wielu producentów i dystrybutorów części do przekładni pasowych, dlatego nie powinno być problemów z zakupem zamienników. Jakie są zalety stosowania przekładni pasowych? Przede wszystkim wspomniana wcześniej jakość wykonania, która przekłada się bezpośrednio na niską awaryjność tego typu układów.

W wypadku jakiejkolwiek awarii naprawa czy wymiana koła pasowego nie powinna stanowić większego problemu, także z powodu wspomnianej wczesnej szeroko dostępnej oferty zamienników. Kolejny plus to praktycznie bezobsługowość kół pasowych, ich doskonałe zdolności do tłumienia wszelkiego rodzaju naprężeń, dzięki czemu praca maszyn, które posiada te przekładnie jest stosunkowo niska.