Wiele zastosowań loż laminarnych

istnieją miejsca pracy w których należy zachować szczególnie restrykcyjne warunki czystości. Standardy higieniczne mogą mieć wpływ nie tylko na poczucie komfortu pracy pracowników, ale również na ich jakość. Do takich miejsc pracy należą niewątpliwie laboratoria mikrobiologiczne oraz apteki. Są to bowiem miejsca w których wykonywane są wrażliwe na zanieczyszczenia analizy oraz powstają niektóre lekarstwa. 

Zachowanie jałowych warunków przeprowadzania analiz 

loża laminarnaNa szczęście na obecnym rynku istnieją sprzęty, które pozwalają na stworzenie strefy roboczej, która charakteryzuje się określoną czystością. Takie możliwości daje loża laminarna. Urządzenie to jest dostępne na rynku w różnych rozmiarach. Jej podstawowym zadaniem jest utworzenie jałowych warunków w jej wnętrzu. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalistycznego filtra HEPA, który oczyszcza zassane powietrze z wszelkich zanieczyszczeń, drobnoustrojów, paragonów oraz groźnych wirusów i bakterii. Loża laminarna wytwarza także przepływ laminarny oczyszczonego powietrza. Powietrze płynie równomiernym przepływem. Znajduję się dookoła próbki lub produktu i nie wpływa negatywnie na jej wiarygodność lub działanie. Dodatkowe działanie odkażające umożliwia także zastosowanie lampy UV, która znajduje się w górnej ścianie loży laminarnej. Promienie zabijają lub dezaktywują wszelkie zanieczyszczenia, które pojawiają się na danej powietrzni lub narzędziach i przyrządach, które są niezbędne np. do właściwego przeprowadzenia analizy. Łoże laminarne zazwyczaj przyjmują postać komory, która można zainstalować w dowolnym miejscu na blacie roboczym. Zależy brać pod uwagę jedynie dostępność prądu do którego należy podłączyć to urządzenie. Dzięki swoim cechom jest ono wykorzystywane w wielu różnego typu analizach w laboratoriach o odmiennych specjalizacjach. Korzysta z nich także wiele branż farmakologicznych.

Chcąc zapewnić maksymalną czystość danej strefy roboczej koniecznie trzeba zaopatrzyć się w odpowiedniej jakości lożę laminarną. Urządzenie te idealnie sprawdza się w wielu branżach. Dzięki niemu możliwe jest wykonywanie skomplikowanych analiz mikrobiologicznych oraz tworzenie leków. Są łatwe w montażu oraz przyjazne w obsłudze. Dzięki temu korzysta z nich coraz więcej klientów.