Współczesny styl loftowy

 

W dzisiejszej kulturze coraz bardziej daje się odczuć fascynację konsumentów stylem retro. Wraca moda na kreacje popularne w latach 90., płyty winylowe są bez problemu dostępne w sklepach… Architekci i dekoratorzy wnętrz również widzą potencjał w rzeczach dawnych, czego dowodem jest coraz bardziej popularny styl loftowy.

Loft i pochodzenie mebli loftowych

meble loftoweLoft to mieszkanie urządzane i dekorowane w przestrzeniach pofabrycznych. Stare, opuszczone budynki industrialne, służące niegdyś za fabryki i magazyny, są dziś odremontowywane, odświeżane i dostosowywane do standardów mieszkaniowych powszechnych w klasycznych blokach i domach wolnostojących. Różnica polega na nietypowo urządzonym wnętrzu. Adaptując pomieszczenia pofabryczne do celów mieszkalnych, otrzymujemy wnętrza z dużymi oknami i wysokimi sufitami, bez klasycznych podziałów na pokoje, często z kolumnami podtrzymującymi w pionie i poziomie. Również meble loftowe to przeważnie produkty z recyklingu – konsumenci często wybierają stare szafki, drzwi czy regały, które kiedyś wypełniały przestrzenie zakładów pracy oraz szkół. Stal, drewno oraz szkło to tworzywa powszechnie wykorzystywane do urządzania loftu. Rynek mebli przeznaczonych do tego typu mieszkań znajduje coraz więcej zwolenników i stale się rozwija. Fenomen stylu loftowego to bez wątpienia ciekawe rozwiązanie dla gospodarki. Stare budynki przemysłowe, które zwykle odstraszają, są odnawiane, podobnie jak teren wokół nich. Nie ma konieczności pilnego stawiania nowych mieszkań, skoro wystarczy zainwestować w coś, co już jest, a co w danej chwili nikomu nie służy i zajmuje przestrzeń.

Coraz więcej młodych osób, decydujących się na zakup mieszkania, docenia aranżacje wnętrz w stylu loftowym. To rozwiązanie, do którego każdy może podejść indywidualnie i skomponować przestrzeń według własnego projektu. Istnieją bardzo konkretne przesłanki, że ten trend będzie się utrzymywał przez kolejne lata.