Wybieramy rozrzutnik do obornika

Zakup odpowiedniego rozrzutnika obornika będzie inwestycją na długie lata. Ze względu na wysokie ceny nowych maszyn, warto przemyśleć decyzję o zakupie na spokojnie. Istotne będzie zarówno ustalenie tego, jakie mamy potrzeby, a także co będzie najbardziej praktyczne w przypadku naszego gospodarstwa. Warto zastanowić się zarówno nad wadami, jak i nad zaletami poszczególnych modeli dostępnych na rynku. Wątpliwości dotyczą powszechnie wyboru między modelami dwuosiowymi oraz jednoosiowymi.

Kryteria wyboru rozrzutnika obornika

rozrzutnik do obornika dwuosiowy i jednoosiowyInna nazwa rozrzutnika obornika to adapter. System jezdny kupowanej przez nas maszyny powinien być dostosowany do przeznaczenia rolnej maszyny. Możemy zdecydować się na rozrzutnik do obornika dwuosiowy i jednoosiowy. Istotne w tym zakresie będzie to, jaki rodzaj obornika będziemy nim rozwozić, czy ma nam służyć do wapnowania oraz nawożenia kompostem albo szlamem. Wyróżnia się także rozrzutniki obornika z wałami poziomymi oraz pionowymi. Za przesuwanie się obornika w kierunku zespołu rozrzucającego odpowiada taśma, która złożona jest z listem napędzanych łańcuchem albo ścianki, która przesuwa się razem z podłogą. Znajdziemy także modele, w których za równomierność rozrzucania obornika odpowiada łańcuch podajnika napędzany przez koła jezdne rozrzutnika. Jednakże najczęściej stosowane są napędy zależne od prędkości wałka odbioru mocy bądź hydrauliczne napędy posuwu taśmy. Wbrew pozorom możliwości rozrzutników obornika są całkiem spore. Może być on wykorzystywany także do nawożenia naturalnymi nawozami (typu kompost, nawozy zielone czy torf). Dodatkowo po zdemontowaniu adapteru oraz zamontowaniu na jego miejscu burty rozrzutników, możliwe jest pełnienie przez rozrzutnik funkcji przyczepy. Poszczególne modele różnią się także roztrząsaczami z wyrzutem tylnym, bocznym oraz przednim.

Przy wyborze rozrzutnika istotnym kryterium będzie rodzaj podwozia. Znajdziemy na rynku rozrzutniki jednoosiowe i rozrzutniki tandem z osiami sztywnymi, a także tandem i tridem z osami skrętnymi. Rozrzutniki jednoosiowe na dużym kole są uznawane za najbardziej zwrotne konstrukcje. W mniejszym stopniu ingerują bowiem w podłoże, niż ma to miejsce w przypadku podłoża typu tandem bez osi skrętnej. Z tego powodu jest to jeden z najchętniej wybierane modele rozrzutników obornika dostępnych na rynku.