Zadania poszczególnych szczotek do zamiatarek

Do wyręczania ludzi w żmudnej i czasochłonnej pracy jaką jest zamiatanie większych powierzchni służą zamiatarki. Automatyczne, ręczne lub samojezdne pozwalają na usuwanie luźnych zanieczyszczeń z powierzchni w budynkach oraz na zewnątrz. Dobór odpowiednich szczotek do zamiatarki pozwala na jej skuteczne działanie.

Rodzaje szczotek do zamiatarek

szczotki do zamiatarekBez znaczenia czy jest to zamiatarka pchana ręcznie, wyposażona w silnik lub akumulator, samojezdna z napędem spalinowym czy nawet przemysłowa, będzie działała skutecznie tylko wyposażona w odpowiednie szczotki. Dzielą się one głównie na szczotki walcowe i boczne podmiatające. To w jakim są układzie zależy od modelu maszyny i jej wielkości. Największe zamiatarki posiadają z przodu główną szczotkę walcową a po bokach kilka par podmiatających. Boczne szczotki do zamiatarek mają na celu nagarnianie śmieci z boków na środek drogi, gdzie szczotka walcowa usuwa zanieczyszczenia z trasy. Tworzywa z jakich wykonane są szczotki oraz rodzaj ich nabicia również się między sobą różnią. Pozwala to na wyróżnienie zamiatarek bardziej nadających się do pracy na dworze, na przykład na parkingach czy lotniskach lub takich, które lepiej sprawdzą się w pomieszczeniu, na przykład w magazynie, hali przemysłowej czy sklepie. Eksploatacja szczotek jest widoczna przez ich skracające się włosie. Jeżeli skróci się ono do połowy, można je poddać regeneracji, która przywróci im użytkowość.

Korzystanie z zamiatarki ręcznej lub samojezdnej równa się ze zużywaniem ich szczotek, które po zakończeniu użytkowości mogą zostać odnowione. Powinny być one dobrane do powierzchni, którą mają czyścić tak aby jak najskuteczniej spełniały swoją rolę, szybko usuwając zabrudzenia bez niepotrzebnej dodatkowej pracy człowieka.