Zakażenie boreliozą odkleszczową

Każdego roku notowanych kilkadziesiąt tysięcy zachorowań na boreliozę wśród dzieci i dorosłych. Choć mogłoby się wydawać, że kleszcze atakują tylko zwierzęta, to jednak w ostatnim czasie jest zupełnie odwrotnie. Trzeba zaznaczyć, że nie ma skutecznego sposobu na odstraszenie kleszczy.

Jak wygląda leczenie boreliozy?

borelioza odkleszczowaKleszcze są nami na świecie od setek lat, choć prawdziwą ich plagę mamy dziś w całym kraju. Można je znaleźć wszędzie tam, gdzie jest roślinność, czyli w ogrodzie, lesie czy na łące. Są one tak małe, że trudno jest je dostrzec nie tylko w naturalnym środowisku, ale także na naszym ubraniu czy skórze. Najlepszym sposobem, aby nie zostać przez nie ukąszonym, jest unikanie zieleni, ale to niemożliwe. Dlatego pozostaje nam tylko systematyczne obserwowanie ciała i niezwłoczne reagowanie na niepokojące symptomy. Borelioza odkleszczowa, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi od kleszczy i choć badania nad tą chorobą trwają od wielu lat, to ciągle nie wynaleziono skutecznej szczepionki przeciwko niej. Jeżeli zauważymy, że ukąsił nas kleszcz, to najlepiej od razu się udać do lekarza, w celu otrzymania skierowania na badanie pod kątem boreliozy, ponieważ nigdy nie mamy pewności co do tego, który jest nosicielem choroby. Powszechnie powinno się zakładać, że każdy, ze względu na plagę. Samo badanie jest bezbolesne i trwa zaledwie kilka chwil, gdyż wymaga jedynie pobrania krwi. Na tej podstawie ustala się, czy występują w niej przeciwciała produkowane przez nasz organizm w zetknięciu z wirusem.

Jeżeli chodzi o boreliozę, to poza badaniami prowadzonymi przez punkty diagnostyczne, może zakupić w aptece specjalny test na boreliozę, które są bardzo czułe. Koszt takiego testu jest trzy razy niższy niż badania, gdyż kupimy go już za niecałe pięćdziesiąt złotych.