Zalety spawarek do lutospawania

W motoryzacji, zwłaszcza przy naprawie karoserii stosowane jest lutospawanie. Jest to sposób, który w przemyśle zagościł w 1990 roku i od tamtej pory jest szeroko stosowany. Metoda ta jest wykorzystywana także w produkcji wentylacji, balustrad i ogrodzeń. Dzięki niej możliwe jest połączenie cienkich ocynkowanych blach. Wyeliminowano problem uszkodzenia powierzchniowej warstwy cynku i odkształceń termicznych podczas spawania materiału.

W jaki sposób wybrać spawarkę do lutospawania?

spawarka do lutospawaniaOdpowiednia spawarka do lutospawania to spawarka MIG MAT. Jest to półautomat, który ma możliwość samoregulacji łuku . Należy zwrócić uwagę aby taka spawarka miała teflonowy wkład podajnika drutu. Może być on też grafitowy. Umieszczony jest on w uchwycie spawalniczym. Jest to o tyle ważne, że drut do lutospawania np. na bazie miedzi jest bardzo miękki. W związku z tym może być problem z podaniem go do jeziorka spawalniczego. W ten sposób mogą powstać odpryski, które trzeba będzie usuwać mechanicznie. Teflonowa bądź grafitowa powłoka sprawia, że drut nie będzie przywierać do powierzchni wkładu. Ważna jest także długość uchwytu spawalniczego. Nie powinna być ona dłuższa niż 3m. Spawarki pomagają nam obniżyć koszty wyprodukowania danego przedmiotu. Przeanalizowana, że jest to nawet o 20% mniej. Co prawda wykonanie spoin z ich pomocą jest dość kosztowne. Wpływ na to ma cena drutu i gazu osłonowego. Pomimo to dzięki nim cała praca wykonywana po spawaniu jest już zbędna a i efekt estetycznie lepszy. Nie trzeba już przygotowywać powierzchni do lakierowania, nie trzeba prostować wyroby po cynkowaniu czy specjalnie ich przygotowywać do cynkowania. W tradycyjnym spawaniu powstają opary cynku. To z kolei może wywołać gorączkę cynkową. Kolejnym problemem jest naruszanie wierzchniej warstwy cynku lub topnienie łączonych materiałów. Lutospawanie specjalną spawarką pozwoli nam uniknąć tych problemów.

Metoda ta przydatna jest wszędzie tam gdzie tradycyjne spawanie jest niewystarczające. Może być stosowana z powodzeniem zarówno w małych jak i dużych przedsiębiorstwach. Pozwala uniknąć różnych niedogodności. Koszty tej techniki są stosunkowo niskie. Spoiny uzyskane za pomocą specjalnej spawarki są zwarte i bez porów, nie występują odpryski a powłoka cynkowa pozostaje niezniszczona.